Altın tepsideki krediye dikkat!

Altın tepsideki krediye dikkat!.12757
  • Giriş : 14.09.2008 / 11:54:00

Kredi kullanı 3 yılda 3 katını aştı. Uzmanlardan tüketicilere ''Bankaların cazip görünen tekliflerine aldanıp ömrünüzü borçla geçirmeyin'' uyarısı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 2005 yılında 35 milyar YTL olan toplam tüketici kredisi kullanımının 3 katını geçerek 110 milyar YTL'yi aştığını belirtti.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların, yaklaşan bayram ve yılbaşı ile birlikte kredi pazarlamalarının arttığına dikkati çekti.

Tüketicileri ''Altın tepsideki kredilere dikkat edin'' diye uyaran Kaya, ''Bankaların para kazanma hırsı ile tüketicileri sürekli borçlandırması sonucu bankalara olan borç stoku ciddi şekilde artıyor'' dedi.

Kaya, 2005 yılında 35 milyar YTL olan toplam tüketici kredisi kullanımının 3 yıl içinde 3 katını geçerek 110 milyar 337 milyon YTL olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Büyüme ve enflasyon rakamlarındaki düşük artışlara karşılık, kredi kullanımının bu derece artması iyi niyetle izah edilemez. Biriken borçlarını ödemeye çalışan tüketiciler, gelirinin önemli payını kredi borçlarını ödemek için kullanıyor. Geliri yetmediği gibi çevresinden aldığı borçlarla bankanın borç sarmalından kurtulmaya çalışsa da borçların toplumsal sorun haline gelmesi nedeni ile sendrom haline dönüşmüştür.''

Kaya, bankaların tüketiciyi borçlandırırken gelir seviyesini dikkate almadığını, prosedürü tamamlamak adına gelir belgesi istediğini vurgulayarak, ''Sağlıklı kredilendirme olmaması nedeniyle geri ödemede yaşanacak krizden bankalar da etkilenecek, dolayısıyla ülke ekonomisi zarar görecek'' diye konuştu.

-''MAKRO EKONOMİ AÇISINDAN CİDDİ TEHLİKE''-

Kredi borçlarındaki artışın aynı seyirle devam etmesi halinde, mevcut borcun 3 yıl sonra 350 milyar YTL civarında olacağını anlatan Kaya, bu durumun makro ekonomi açısından ciddi tehlikeleri beraberinde getireceğini ayrıca, AB'nin de borç nedeniyle kapılarını kapatacağının bilinmesi gerektiğini savundu.

Kaya, şöyle devam etti:

''Bankalar ve oluşturdukları birlikler, sadece yasal prosedürleri yerine getirmekle yetinerek, etik değerleri hiçe sayarak acil kapısı önünde dahi kart pazarlayarak tüketicileri borçlandıracak açıkları değerlendiriyorlar.

Bankalar, kabul edilemez eylemlerinden dolayı toplumda güven kaybına uğradılar. Bankalar, ülke ekonomisinin ve müşterisinin geleceğini düşünerek, tüketicileri borçlandırma uygulamalarından vazgeçmelidir.

Denetim görevi verilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da yaptığı tasarruf çağrılarının yanında bugüne kadar ihmal ettiği görevini acilen yerine getirmeli ve tüketicileri borç batağına itilmekten kurtarmalıdır.''

Tüketicilere ''Bankaların cazip görünen tekliflerine aldanıp ömrünüzü borçla geçirmeyin'' uyarısında bulunan Kaya, ''Bayramların ağız tadı ile parasız da olsa kanaat ve tasarruf çizgisi içinde yaşanabileceğini bilmeli, kısa süreli heveslerimize kurban giderek çocuklarımızın parasını başkalarına yedirmekten sakınmalıyız'' şeklinde konuştu.

Kredi kullanımının Haziran ayı itibariyle 2005 yılı ile 2008 yılı karşılaştırması şöyle: (Milyon YTL)

Kredi türü 2005 2008

İhtiyaç kredisi 7.078 30.979

Taşıt kredisi 5.029 6.040

Konut kredisi 6.121 37.930

Diğer krediler 1.527 4.232

Takipli tüketici kredisi 126 1.337

Kredi kartı borçları 15.236 31.155

Toplam borç 34.992 110.337

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*