Altın üretimi yüzde 67 artacak

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Geçen yıl Bergama ve Uşak’ta 9 ton altın üretimi gerçekleştirilirken, 2007 yılında planlanan altın üretiminin yüzde 66.6’lık artışla 15 ton olduğu ifade ediliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzincan, İzmir, Gümüşhane, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Konya, Sivas ile daha pek çok ilde bulunan ve bulunacak yeni rezervlerin arka arkaya devreye girmesiyle ülkede altın üretiminin gelecek yıllarda artarak devam etmesi, bu sayede altın ithalatı için yurt dışına ödenen dövizin her geçen yıl önemli oranda azaltılması planlanıyor.

6.500 TON REZERV VAR

Kıymetli Metal Madencileri Derneği Başkanı Ümit Akdur, Türkiye’nin 6 bin 500 ton altın potansiyeline sahip olduğunun bilindiğini belirterek, Türkiye’de altın üretiminin ise çeşitli engellemeler nedeniyle halen 9 ton olduğunu kaydetti. 2001’e kadar hiç altın üretimi olmayan Türkiye’de 2006 yılında Bergama ve Uşak’ta 9 ton altın üretimi gerçekleştirildiğini anlatan Akdur, 2007’de ise planlanan altın üretiminin 15 ton olduğunu bildirdi. Akdur, Türkiye’nin yılda yaklaşık 190 ile 270 ton arasında altın ithal ettiğini, bunun karşılığında ise yaklaşık 5 milyar dolar ödediğini söyledi. Anadolu’da altından yapılmış süs eşyaların tarihinin milattan önce 5000 yılına dayandığını belirten, milattan önce 700 yılında da ilk altın madeninin Anadolu’da kurulduğunu hatırlatan Akdur, şunları söyledi:

YATIRIMLARA SAHİP OLALIM

“İlk altın para basımının yine bu topraklarda gerçekleşmiş olması bu toprakların altın ve diğer madenler bakımından ne kadar zengin olduğunu göstermektedir. Maden yatırımlarının olduğu yörelerde başta istihdam olmak üzere, ekonomik ve sosyal açıdan önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Mevcut en iyi yöntemleri kullanarak üretim yapan, istihdam ve katma değer yaratan, vergi veren, ekonomik ve sosyal gelişmemize katkı sağlayan, çevre ve insan sağlığına saygılı madencilik yatırımlarına sahip çıkmalıyız.’’ Cumhuriyet döneminde altın ve petrol aramacılığına önem verilmesinin boşuna olmadığını ifade eden Akdur, Türkiye’de bulunan ve bulunacak yeni rezervlerin devreye girmesiyle Türkiye’de altın üretiminin gelecek yıllarda artarak devam edeceğini ve bu sayede altın ithalatı için yurt dışına ödenen dövizin gittikçe azalacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious