'Altın yumurtlayan' balık kaçak avlanıyor

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Karadeniz'de bilinçsiz avlanma sebebiyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan ve uğruna festival düzenlenerek yeniden çoğalması için denize salınan 'mersinbalıklarının' büyük bir kısmının balıkçılar tarafından kaçak avlandığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dişilerinden alınan yumurtaların havyara dönüştürülmesi sebebiyle kilosu 5- 10 bin dolara satılan mersinbalığı 'Altın yumartlayan balık' olarak biliniyor.
Bilinçsiz avlanma ve çevre kirliliği ile nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan mersinbalığının yeniden çoğalması projesi yine yine bilinçsiz avlanmanın kurbanı oluyor. 30- 40 sene önce dünyanın en kaliteli havyarlarının (döllenmiş yumurta) elde edildiği Karadeniz'in eski dostu mersinbalığının yeniden çoğalması umutları sönüyor. Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü yer olan Yenimahelle'de Mayıs 2004'te TÜDAV tarafından bir festivalle denize salınan balıkların büyük bir kısmının balıkçılar tarafından avlanılması TÜDAV Başkanı Prof.Dr. Bayram Öztürk'ü üzdü.
Bu balığın kıymetinin yeterince bilinmediğinin altını çizen Öztürk, 'altın yumurtlayan' balığı kesmenin anlaşılmaz olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Mersinbalığı bir sembol. Hem ekolojinin geri kazanılması, hem de balıkçıların gelir elde edebilmesi için denize bir tohum attık. Eğer bu balık türü Karadeniz'de yeniden çoğalırsa bundan en karlı balıkçılar çıkacaktır. Eskiden büyük paralar kazanılan bu balıktan yine büyük gelir elde edilebilir. Ancak bu konuda balıkçılar günü birlik değil uzun vadede düşünmelidir. Bu balığın kıymeti anlaşılmalıdır. Bunun için yerel yöneticilere denetim ve bilinçlendirme konusunda büyük görev düşüyor."
Bu gün Rusya ve İran gibi ülkeler mersinbalığından büyük kazanç elde ediyor. Bu ülkeler Türkiye'nin aksine altın yumurtlayan balığı kesmek yerine daha akıllıca hareket etmeleri kazanç kapılarını kapatmadı. Rusya ve İran balık sağma ve tekrar denize bırakma yöntemi ile havyar elde ederken, Türkiye'de ise balıkların karnını kesip yumurtalarını alma ve sonra da etinden yararlanmak yöntemi kullanılıyor. Bu yöntem sebebiyle balığın nesli tükendi. İngiltere havyar borsasında mersinbalığından elde edelin havyarların 5-10 bin dolara alıcı bulması bu konudaki ekonomik kaybı gözler önüne seriyor.
Karasu'daki balıkçılar ise bazı meslektaşlarının çoğalması için denize salınan mersinbalıklarını para için avladıklarını doğruladı. Yaşlı bir balıkçı, daha önceki yıllarda yılda 500-600 kilo havyar elde ederek İstanbul'daki lüks otellere sattıklarını belirterek, "Nerede o günler. O zaman paraya para demezdik. Bu balıkların hiç bitmeyeceğini sandık. Ama yanılmışız. Şimdi aynı hatayı tekrarlamamız çok üzücü." diye konuştu.
Karadeniz'de 2 milyon yıldır yaşadığı belirlenen kara sırtlı, bıyıklı mersinbalığı; fosil balık türlerinden. Beluga, Alman mersini, sevruga, Mersin adıyla dört çeşidi bulunuyor. Deniz suyu ve tatlı suda yaşayabilen ve ender türlerden biri olan balık 2.5 metre uzunluğunda ve 200 kiloya kadar büyüyebiliyor. Bu arada nesli tükendiği için bu balığın avlanması yıllardır yasak. Mersinbalıklarının neslinin korunması için İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde koruma çalışması yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious