Altınbaş'ın çırağı Alpet'e ortak oluyor

Altınbaş'ın çırağı Alpet'e ortak oluyor.8302
  • Giriş : 30.03.2008 / 10:21:00

Altınbaş Grubu'na bağlı Alpet petrolcülüğün yüzde 49'una, daha önce Altınbaş Kuyumculuk'ta çalışan bir ismin başında bulunan fon ortak oluyor. İlginç bir başarı öyküsü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altınbaş Grubu’na bağlı Alpet’in yüzde 49’u, geçmişte Altınbaş Kuyumculuk’ta çıraklık yapan Cengiz Başkır’ın yönetiminde bulunduğu ABD’li Julius Bear adlı fona satılacak. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, "Buradan gelecek 500 milyon dolar yatırıma gidecek" dedi.

ALTINBAŞ Kuyumculuk’ta lise yıllarında çıraklık yapmış olan Cengiz Başkır’ın yöneticiliğini yaptığı ABD’li Julius Bear’in girişim sermayesi fonu ile Altınbaş Grubu bünyesindeki Alpet’e ortak oluyor. 1 milyar doların üzerinde bir toplam değerden gerçekleştirilen görüşmelerin birkaç hafta içinde sonuçlanabileceğini belirten Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, buradan yaklaşık 500 milyon dolarlık bir gelir elde ederiz. Bunu yine yatırımlara yönlendireceğiz" dedi.

TERCİHİMİZ ÇIRAKTAN YANA: Alpet’in kapısını bugüne kadar enerji alanında faaliyet gösteren bir İtalyan ve İsrailli firmanın çaldığını anlatan İmam Altınbaş, şunları söyledi: "Tercimizi çıraktan yana yaptık. Cengiz Başkır bizim için aileden biri gibi.

Cengiz, İstanbul Erkek Lisesi’nde okuduğu yıllarda ve üniversitedeyken iş öğrenmek için kuyumcu dükkanımızda çıraklık yaptı. Ayrıca yurtdışı işlerimizde de aracılık yapıyordu. Satış öğrenmeye çalıştı. İş anlamında disiplinli ve hırslı bir çocuktu. Maddi olarak ihtiyacı olmamasına rağmen o kendini ticarette de yetiştirmek için çalıştı."

ABD merkezli Julius Bear’nın Doğu Avrupa ve Türkiye Direktörü Cengiz Başkır’ın temsil ettiği kuruma mahçup olmayacağını bildiği ve Alpet Petrol’deki büyüme potansiyelini görerek hareket ettiğini anlatan Altınbaş, "Cengiz’in yönetimindeki bu fon 80 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Bu fon parasının hesabını iyi yapıyor. Cengiz’in referansının yanısıra fonu da inceledik. Enerji alanına yatırım yapmak istiyorlardı. Türkiye’de enerji sektörünün gelişimi ve Alpet’e yatırım yapmak istediler" dedi.

YÖNETİM ALTINBAŞ’TA: Görüşmelerin yüzde 51 hissenin Altınbaş Grubu’nda kalacak şekilde devam ettiğini dile getiren İmam Altınbaş, "ABD’li fon bizden yüzde 50 hisse istiyor. Ancak biz yüzde 51 hisse bizde kalmak kaydıyla görüşmeleri yapıyoruz.

Bu satışa Kıbrıs ve Arnavutluk Alpet sözkonusu olmayacak. Ancak önümüzdeki dönemde Kıbrıs, Arnavutluk gibi diğer Doğu Avrupa ülkelerine yatırım sözkonusu olduğunda fon Alpet’le birlikte büyümeyi öngörüyor. Altınbaş, ortaklığın gerçekleşmesi durumunda hisse satışından elde edilecek yaklaşık 500 milyon doların yine Alpet’in büyütülmesinde kullanılacağını söyledi.

Alpet 470 istasyon, 6 dolum tesisine sahip

Alpet Petrol 1996 yılında Kıbrıs’ta kuruldu.

2000 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı.

Türkiye’deki ilk petrol istasyonu İzmit’te kuruldu.

İzmit, Samsun, İzmir Aliağa, Kırıkkale, Mersin ve Batman’da dolum tesisleri bulunuyor.

Türkiye genelinde İstasyon sayısı 470.

Opet, Akpet ve Alpet ortaklığı ile Antalya’da da ortak bir dolum tesisi inşaatı devam ediyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious