Altından büyük kaçış

Altından büyük kaçış.12724
  • Giriş : 20.03.2008 / 11:05:00

Altın üç günde yüzde 10 değer kaybetti. Dolar yükselişe geçti, borsalar yeniden karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta başında 1032 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı dün hızlanan ve bugün devam eden satışların etkisiyle 921 dolara kadar düşüş kaydetti. Dün yatırımcıları hızlı düşüş konusunda uyarmıştık. Aynı şekilde 111 dolara kadar yükselen petrol fiyatları da 100 dolar sınırına dayandı. Hem altının ons fiyatı hem de dolardaki yukarı hareketin desteğiyle 276 YTL’ye kadar yükselen Cumhuriyet altını ise 252 YTL’ye kadar düştü. Altın fiyatlarında üç günlük kayıp yüzde 10’a yaklaştı.

Peki sıkıntılar devam ederken altın ve petrol neden geriliyor? Uzmanlar bu soruya şöyle yanıt veriyor: “FED faizi beklenilen oranda indirmedi, ayrıca yükselen enflasyona vurgu yapıldı. FED’in faizleri daha fazla düşürmeyeceği beklentisi ve faizlerdeki düşüşe bağlı olarak hızlı bir enflasyon artışı yaşanmayacağı korkusu ise dolara alım getirirken, altın ve petrolde satışlar hızlandı.” Dolar karşısında 1.59’a kadar yükselen euro, 1.55 seviyelerine kadar hızlı bir geri çekilme kaydetti. ABD’de sonbaharda yapılacak seçimler öncesi doların güçleneceği belirtiliyor.

SPEKÜLATİF İŞLEMLER

Altın ve petrol fiyatlarında ekonomideki gelişmelerden daha fazla spekülatif işlemlerin yaşandığı biliniyor. Ayrıca dün bazı uzmanların altın fiyatlarında hızlı düşüş yaşanacağı yönünde yorum yapmaları da altın fiyatlarındaki düşüşü hızlandıran bir neden olarak gösteriliyor. Kısa vadede altın ve petrolde yüzde 30’a yakın değer kaybı bekleniyor.

BORSALAR DÜŞÜYOR

Bu arada, dün toparlanma eğilimi sergileyen borsalarda ise satış yeniden hızlandı. Güne yüzde 2 oranında düşüşle başlayan İMKB 40 bin puanın üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dolar ise 1.24 YTL seviyesinde seyrediyor. Euro 1.93 TL’den satılıyor. Bankalarda beklenilenden daha olumlu bilançolar gelmesine rağmen reel sektör şirketlerinden gelen sıkıntılı açıklamalar düşüşlerde etkili oluyor. Ayrıca, yatırımcıların FED ve ABD Hükümeti’nin aldığı tedbirlerin yeterli olmayacağına inandıkları belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious