Altınların üstünde 3 nesil sefalet çeken aile

Altınların üstünde 3 nesil sefalet çeken aile.15401
  • Giriş : 10.02.2008 / 13:39:00

Üç nesil fakirlik çeken Çakıroğlu Ailesi'nin evlerinin altındaki altınlar, onlar öldükten yıllar sonra bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki katlı kerpiç evin temelinden Venedik, Avusturya ve Osmanlı dönemine ait altın paralar çıktı. 50-60 bin YTL tutarındaki 67 sikkenin tarihî değerini ise Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nce oluşturulan komisyon belirleyecek. Altınların bulunuş hikâyesi de ilginç. Her şey aynı köyde oturan Şakir Karabel'in, yeğeni Turan Çakıroğlu'ndan 300 metrekarelik arsayı satın almasıyla başlamış. Arsanın içindeki virane evi yıkarak bahçe yapmaya karar veren Karabel, kepçeyi vurunca altınlar etrafa saçılmış.

Bir kısmını Karabel toplamış. Bir kısmını da hafriyatta çalışan işçiler almış. Evin temelinde hazine çıktığı haberi kısa sürede köye yayılınca ertesi gün jandarma altınlara el koymuş. Olayı Müze'ye ve jandarmaya geç bildirdiği için Karabel, tarihî eserlerden yüzde 20 pay alma hakkını da kaybetmiş.

Altınları kaybettiğine üzülmediğini söyleyen Şakir Karabel, "Ben altınlardan kurtulduğuma seviniyorum." diyor. Eşinin büyüklerinin altın üstünde yoksulluk içinde bir ömür tükettiğini kaydeden Karabel, şunları söylüyor: "Kayınbabamın cenazesini bile biz kaldırdık. Varlık içinde yokluk yaşamışlar. Altınlar temele gömülmemiş. Bir bez içinde, evin bir köşesine konulmuş ve üzerine toprak atılmış."

Arsayı enişteleri Şakir Karabel'e satan Turan Çakıroğlu ise üzüntüsünü "Çok yazık oldu." diyerek özetliyor. Yaşananların acı bir hadise olduğunu aktaran Çakıroğlu, 30 yıla yakın yıkık evin bitişiğindeki evde oturduklarını, çocukluğunun arsa üzerinde oynayarak geçtiğini anlatıyor. "Altınlar o kadar basit bir yerdeymiş ki, duyunca üzülmemek elde değil." diyen Çakıroğlu, "Altınlara sahip olmak demek ki nasip değilmiş." sözleriyle teselli buluyor.

Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkilileri, 2 ile 7 gram arasındaki altın sikkelerin 18. yüzyıl sonlarına doğru eve saklandığını tahmin ediyor. Venedik, Avusturya ve Osmanlı sikkelerinin altın olarak 50-60 bin YTL değerinde olduğu tahmin ediliyor. Paraların tarihî değeri Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nde oluşturulacak üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious