Altınova'da ilk gemi dualarla denizde

Altınova'da ilk gemi dualarla denizde.11521
  • Giriş : 29.11.2008 / 23:45:00

Yalova'nın Altınova ilçesindeki tersane bölgesinde yapılan ilk gemi olan ''M/V Havva Selimoğlu'' adlı kuru yük gemisi törenle denize indirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yalova'da 40 tersanenin bulunduğu Altınova Hersek Tersane Bölgesi'ndeki Naci Selimoğlu Denizcilik Şirketler Grubu Tersanesi'nde inşa edilen 92 metre boyunda, 15 metre enindeki 5400 MTS ağırlığındaki geminin denize indiriliş törenine eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de katıldı.

Pepe, törende yaptığı konuşmada, son dönemde yaşanan ekonomik krizin taşımacılık ve denizcilik sektörünü etkilediğini belirtti.

Gemi siparişlerinin iptal edildiği, tersanelerin kaçınılmaz olarak çaresizlik içerisinde işçi azaltmak durumunda kaldığı bir sürecin yaşandığını kaydeden Pepe, şöyle devam etti:

''Şunu açık yüreklilikle herkesin görmesi lazım; dünyanın en önemli sektörlerinden birisi denizcilik sektörüdür. Biz uzun yıllar denizle küs yaşamış bir milletiz, devletiz. Halbuki tarihimizde Akdeniz'i göl eyleyen, Preveze'lerden, Barbaros'lardan, Turgut Reis'lerden bahseder ve onlarla iftihar ederdik. Ama 3 tarafı denizlerle çevrili Anadolu coğrafyasının tersanelerinden senede 1 gemi üretilmez, ithalatımızın ihracatımızın çok önemli bir kısmı yabancı gemiler tarafından yapılırdı. Ama tüm tersaneciler şunu kabul etmelidir ki Türkiye denizcilikte ve tersanecilikte altın çağını AK Parti ile yaşamıştır.''

Naci Selimoğlu Denizcilik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Selim Selimoğlu da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle geminin denize indiriliş tarihinde gecikme yaşandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Bölgede yetişmiş iş gücünün olmaması, bu geminin tersanemizin ilk gemisi olması ve son zamanlarda yaşanan global krizin etkileri planlanan denize inişi geciktirmiş olsa da hiçbir zaman kendimize olan güvenimizi ve amaçlarımızı değiştirmemiştir. Tersane olarak bugüne kadar yaptığımız faaliyetler hedeflerimizin çok altındadır. Amacımız burada modern bir tersane oluşturarak dünya denizciliğine hitap edecek modern gemiler yapmaktır. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda bilgi toplumu olma özelliği ve küreselleşmenin etkileri yoğun olarak hissedilirken, küresel dünyada ulaşılması kolaylaşan potansiyel müşteriler Türk gemi inşa sanayisine daha ciddi ve pozitif bakmaktalar. Bölgesel bir takım avantajlarımız da bunun üzerine eklenince tersanelerimiz özellikle Avrupalı armatörlerin ilgisini çekmekte ve belli bir tonaja kadar tercih edilmemize sebebiyet vermektedir.''

Törende Altınova Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu tarafından dua okunduktan sonra gemiye adı verilen Havva Selimoğlu ve Osman Pepe temsili kurdeleyi birlikte kesti.

Havva Selimoğlu adlı kuru yük gemisinin denize indirilmesinde balon sistemi uygulandı. Ardından gemi 3 römorkör tarafından motor ayarlarının yapılabilmesi amacıyla Tuzla Tersanesi'ne çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*