Altyapı yatırımı yapmadan mobil operatör olabilinecek

Altyapı yatırımı yapmadan mobil operatör olabilinecek.44382
  • Giriş : 17.04.2008 / 13:13:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 13:20:22

Hiçbir altyapı yatırımı yapmadan sanal mobil operatör olabilmenin yolu açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Telekomünikasyon Kurumu, yerli ve yabancı pek çok firmanın yanı sıra üniversiteler ve spor kulüplerinin beklediği uygulama için hazırlıklarını tamamladı.

Telekomünikasyon Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak sektörde faaliyet gösterecek işletmelere operatör olma imkanı sağlayacak uygulama için hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Zerey, lisansların verilmesi için sadece vergilendirmeye ilişkin kanunun beklendiğini belirtti.

''Sanal mobil şebeke hizmeti işletmeciliği'' yapacak kuruluşların GSM operatörleriyle anlaşma yaparak, satın aldıkları dakikaları müşterilerine pazarlayacağını anımsatan Zerey, bu alanda işletmecilik yapmak isteyen çok sayıda firmanın Telekomünikasyon Kurumuna taleplerini ilettiğini dile getirdi.

Uygulamanın başlayabilmesi için kanun değişikliği gerektiğini vurgulayan Zerey, şunları kaydetti:

''Lisansların kanun çıkmadan verilmesi halinde yüzde 15 Hazine payını alamıyoruz. Yüzde 15'lik payı alabilmemiz için kanuni bir dayanağımız yok. Kanuni dayanak olmadan vergi de alamıyoruz. Maliye bakanlığı ile anlaştık ve kanun tasarısı önceki gün Meclis'te sıraya girdi. Bugünlerde yüzde 15'lik Hazine payı ile ilgili kanun çıkacak. Çıktığı anda biz lisansları vereceğiz ve bunun için hazırız.''

Kanun çıkmadan lisansların verilmesi halinde sektörde haksız rekabet oluşacağını kaydeden Zerey, herkesin bu hizmeti vermeye kalkışabileceğini söyledi.

-''3 BÜYÜKLERİ BEKLİYORUZ''-

Zerey, uygulamaya ilişkin bilgi verirken, müşteri potansiyeli yüksek bir şirketin ''Sanal Mobil Operatör Lisansı'' aldıktan sonra hiçbir altyapı yatırımı yapmadan GSM operatörüne giderek, örneğin 10 milyon dakika satın alabileceğini, toptan satın almada büyük indirim elde edeceğini, bu indirimle GSM operatörüne rakip olarak pazarda GSM işletmeciliği yapabileceğini kaydetti.

Uygulamayı somut bir örnekle açıklayan Zerey, ''Örneğin Fenerbahçe Kulübü lisans alarak, taraftarlarına mobil operatör hizmeti verebilir. 1907'li numaraları taraftarlarına dağıtır, bunun yanı sıra üyelerine maç bileti, forma promosyonları yapabilir. Kulüp, hiçbir altyapı kurmadan, herhangi bir yatırıma girmeden, mevcut yatırımları paylaşarak bu alanda faaliyet gösterebilir'' diye konuştu.

''Sanal Mobil Operatör'' uygulamasına sektördeki firmaların yanı sıra uzak mesafe telefon işletmecilerin Boyner, Vakko, Beymen gibi şirketlerin, üniversitelerin ve spor kulüplerinin katılabileceğini ifade eden Zerey, Fenerbahçe Spor Kulübü yetkililerinin de Telekomünikasyon Kurumundan bilgi aldığını söyledi. Zerey, ''Biz özellikle 3 büyükleri bekliyoruz. Fenerbahçe çok heyecanlı gözüküyor'' dedi.

Yabancı şirketlerin Türkiye'deki telekomünikasyon sektörünü yakından izlediğini dile getiren Zerey, şöyle devam etti:

''Barcelona'da Katar Telekom ile görüştük, Rus firmalarıyla görüştük. Hepsi 3G, Wimax, Sanal Mobil Şebeke Hizmeti İşletmeciliği numara taşınabilirliği ve rehber hizmetlerini soruyorlar. Türkiye'de durum, mevzuat, abone bilgileri ve abone artış oranlarını soruyorlar. Ağırlık Rus şirketlerinde, bir de petrol ülkelerinde. Hem Arap hem Rus sermayesi Türkiye'deki telekomünikasyon sektörüyle yakından ilgileniyor. Avrupa ülkeleri de var ama hangileri katılır bilemiyoruz.''

-KONUŞMA SÜRELERİ ARTACAK-

Zerey, uygulamanın başlamasıyla sektörde rekabete paralel olarak, abonelerin konuşma süreleri ile toplanan vergilerin artacağını belirtti.

Abonelerin aynı numarayla başka bir operatöre geçişine imkan sağlayacak numara taşınabilirliği uygulaması başladığında telekomünikasyon sektöründe yüzde 8 civarında hareketlilik de beklendiğini ifade eden Zerey, ''Numara taşınabilirliği olursa Sanal Mobil Şebeke Hizmeti İşletmeciliği daha etkili olur'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious