Alzheimer hastası, donarak öldü

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'un Şişli İlçesi'nde oturan alzheimer hastası 78 yaşındaki Mahmut Aydın, kimseye haber vermeden geldiği Sivas'ın Zara İlçesi'nde, yol kenarında donarak ölmüş halde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlçe merkezinde birkaç gün önce gece geç saatlerde tek başına dolaşırken görülen yaşlı adama polisler kimlik sordu. Adını hatırlamayan yaşlı adam, polis tarafından geceyi geçirmesi için ilçenin belediye oteline yerleştirildi. Sabah otelden ayrıldığı belirlenen yaşlı adama ulaşılamadı. Dün Zara İlçesi ile Suşehri İlçesi arasındaki karayolu üzerinde, vatandaşlar karlar içerisinde bir insan ayağı farketti. Durumun polise bildirilmesi üzerine olay yerine gelen ekipler, yaşlı adamı donarak ölmüş halde buldu. İlçe hastanesinin morguna kaldırılan yaşlı adamın kimliği olmadığı için araştırma başlatıldı. Araştırmalar sonunda, cesedin İstanbul'dan gelen Mahmut Aydın'a ait olduğu belirlendi. İstanbul'da bulunan yakınlarının da 3 Şubat tarihinde Maltepe Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusu yaptıkları ortaya çıktı. İlçeye gelen yakınları cesedi teşhis etti. Yapılan otopsinin ardından Aydın'ın cesedi ailesine teslim edildi.

Alzheimer hastalığı nedir?
Alzheimer hastalığı, bellek, dil ve mantıklı düşünme de dahil olmak üzere bütün zihinsel yetilerde ilerleyici kötülemeye, gündelik etkinlikleri ve davranışları yerine getirme yetisinde değişikliklerin eşlik ettiği bir hastalıktır. 30'lu yaşlarının sonlarında alzheimer hastalığına tutulduğu bildirilen bireyler olmakla birlikte, hastalık genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkar. Araştırmalar beyindeki özgül bazı sinir hücrelerinin dejenere olduğunu ve beynin sözcük anlamında büzüştüğünü göstermiştir. Beynin tutulan alanlarına ait işlevler kademe kademe kötüler, ve bellekte (özellikle kısa süreli bellek), yoğunlaşmada, yönelimde, soyut düşünmede bozuklukların yanı sıra kişilik değişiklikleri ortaya çıkar, yıkanma ve giyinme gibi gündelik etkinlikleri yerine getirme yetisi kaybolur. Alzheimer hastalığının geniş biçimde tanımlanmış üç evresi vardır, ancak hastalar arasında büyük farklılıklar görülebilir. Alzheimer hastalığı olan kişilerde zaman içinde beyin işlevlerinde ilerleyici düşme gözlenir ve tanıdan sonra ortalama yaşam beklentisi 7-10 yıldır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious