Alzheimer için bir umut ışığı

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Kan tahliliyle Alzheimer teşhisi mümkün olup olmayacağı ihtimali hasta yakınlarını sevindirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni bir araştırmaya göre, yakın gelecekte kan tahliliyle bir kişinin Alzheimer ve demans riskinin olup olmadığı önceden tahmin edilebilecek. Alzheimer ve diğer demans türlerini kandaki aşırı protein birikimi yoluyla saptayan test, en geç 5 yıl içinde piyasaya sürülecek. Erken teşhisi kolaylaştıran test için ilaç firmaları kollarını sıvadı.

Modern çağın en çarpıcı hastalıklarından biri Alzheimer... Halk arasındaki yaygın kullanımıyla "bunama". Ortalama insan ömrü her geçen gün uzarken Alzheimer’lıların sayısı da artıyor. Yaşlanmayla hastalık kademeli olarak ilerliyor, kişi hafızasını, konuşma yeteneğini, diğer önemli beyinsel faaliyetlerini süreç içinde kaybediyor. Ender de olsa Alzheimer 30-40 yaşlarında görülebiliyor.

85 yaş ve üstündeki her 5 kişiden biri Alzheimer hastası. Ortalama yaşın yüksek olduğu Batı Avrupa’da her yıl 100 bin yeni vaka saptanıyor. Hastalığın kesin tedavisi henüz yok. Çalışmalar farklı kollardan ilerliyor.

Tıp bilimindeki son gelişmeler Alzheimer hastaları için yeni umut doğuruyor. Yeni bir araştırmaya göre yakın gelecekte kan tahliliyle kişide Alzheimer ve demans riskinin olup olmadığı önceden tahmin edilebilecek. Test, kandaki aşırı protein birikimini tespit yoluyla ipucu veriyor.

Halihazırda Alzheimer teşhisinde biyolojik test yerine, hafıza ve hatırlama gibi "bilişsel" testlerden yararlanılıyor. Testlerin her zaman işe yaradığını söylemek zor. Bazen kesin tanı ölüm sonrası biyopsiyle konuyor.

KANDAKİ PLAKA ORANI İPUCU

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Erasmus Tıp Merkezi’nden epidemiyolog Monique Breteler ve ekibi 55 yaş ve üstündeki demans belirtisi göstermeyen 6 bin 713 hastadan kan örneği aldı. Bir yandan örneklerdeki 2 farklı seviyedeki amiloid plakalarını incelerken bir yandan da denekler arasında rastgele seçilen 1756 gönüllünün bilişsel fonksiyonlarını izlemeye aldı. Sonuçta, kandaki plaka oranının en belirleyici unsur olduğu saptandı.

Breteler ekibinin, tahlille Alzheimer teşhisi konulabilmesi için kandaki amiloid plakalarının birbiri ile oranının ne olması gerektiği konusundaki çalışmaları sürüyor. Uzmanlara göre, Alzheimer ve diğer demans türlerini kandaki aşırı protein birikimini tespit ederek teşhis eden test, en geç 5 yıl içinde piyasaya sürülebilecek. Testin en önemli özelliği erken teşhisin kolaylaşacak olması.

Bilim adamlarının araştırması dört koldan ilerlerken, büyük ilaç firmaları da hastalığı tedavi edecek ya da en azından gelişmesini durduracak mucizenin peşinde. Çünkü, her iki alanda da elde edilecek başarının getirisi yüksek.

Erken teşhis, Alzheimer için büyük önem taşıyor. Hastalığın ilk belirtilerinin bir yıl önce tespiti halinde, ilerideki dönemlerde hastalığın yoğunluğu yüzde 25 oranında azaltılabiliyor. 5 yıl erken teşhis ise yoğunluğun yüzde 50 oranında azalabilmesi anlamına geliyor.

Bu arada yapılan farklı epidemiyolojik anketler, Alzheimer hastalığından korunmanın ya da en azından geciktirmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Örneğin, yüksek tansiyon Alzheimer riskini artıran etken. Rejim ya da ilaçla tansiyon denetim altına alnırsa, hastalığın ortaya çıkma riski azalıyor. Yine araştırmalar kalp, damar hastalığıyla Alzheimer’ın ilişkisini gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious