Alzheimer tarihe karışacak!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Bilim adamlarının geliştirdiği ve günde bir tablet alınan ilaç, Alzheimer'in ortaya çıkışını yavaşlatıyor veya hastalığı tamamen durduruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya'da Victoria Zihin Sağlığı Enstitüsü'nde fareler üzerinden yapılan 15 aylık denemelerde, PBT2 adlı ilacın verilmesi durumunda, Alzheimer hastalığına sebep olan amiloit adlı proteinin 24 saat içerisinde yüzde 60 oranında azaldığı saptandı.

Enstitü Direktörü George Fink, insanlar üzerinde denemesi iki ay içerisinde yapılacak olan ilacın, genellikle 65 yaş üzeride insanlarda görülen ve alzheimer hastalığının temel sebeplerinden biri olan bunamaya karşı etkin mücadele ettiğini belirtti.

Fink, PBT2 adlı ilacın, alzheimerın gelişmeye başladığı ilk evrede alınması durumunda yararlı olacağını ve hastalığın gelişmesini önleyeceğini ifade ederek, "hastalığın tomurcuklanma aşamasında" kesildiğinin altını çizdi.

Prana Bioteknoloji Şirketi ile işbirliği yapan Victoria Zihin Sağlığı Enstitüsü, PBT2 ilacının deneme sonuçlarını geçen hafta Madrid'de yapılan 10. Uluslararası Alzheimer Hastalığı Konferansı'nda açıklamıştı.

Victoria Zihin Sağlığı Enstitüsü ve Prana şirketi yetkilileri, ilaç verilen kobayların dört gün sonra daha iyi hatırlama performansına sahip olduklarının bulunduğunu bildirdi. Deneylerde kullanılan kobaylar, yüksek düzeyde öğrenme gerektiren yeraltı odalarını bulma ve uzamsal bellek yetenekleri gerektiren labirentte yol takip etme testlerine tabi tutuldular.

Prana şirketinden yapılan açıklamada, yapılan deneylerin söz konusu ilacın, zihinsel işlevin önemli göstergesi olan uzamsal belleği hızlı ve önemli oranda artırdığını ortaya koyduğunu belirtti.

Deneyler ayrıca, PBT2 adlı ilacın, amiloit proteininin, beyindeki bakır ve çinko gibi metalleri ile etkileşimini engelleyerek alzheimer hastalığının gelişimini durdurduğunu ortaya koydu. Beyindeki amiloit proteini söz konusu metallerin bulunması durumunda daha hızlı oluşuyor.

Alzheimer hastalığının ilk evrelerinde bulunan kişiler üzerinde yapılacak denemelerin iki ay içerisinde İşveç'te başlaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious