Alzheimer'a karşı meyve suyu

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Hangi meyve-sebze sularının içilmesinin önerildiği belirtilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haftada birkaç kez meyve ya da sebze suyu içmek Alzeimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

ABD'nin Vanderbilt Üniversitesi'nden Profesör Qi Dai başkanlığındaki araştırmacılar, 1991-1992'den itiberen dokuz yıl boyunca Seattle bölgesindeki sağlıklı bin 836 kişinin yaşam biçimleri, beslenme alışkanları ve anlama yetilerini inceledi.

Araştırmanın sonucunda, haftada üç defadan fazla meyve ya da sebze suyu içenlerin Alzheimer'a yakalanma riskinin yüzde 76 oranında azaldığı, bu oranın haftada bir kez meyve-sebze suyu içenlerdeyse sadece yüzde 16 olduğu ortaya çıktı.

Profesör Dai, C, E vitaminleri ve karoten gibi antioksidanların Alzheimer hastalığından koruduğunun uzun zamandır bilindiğini ancak bu araştırmayla farklı olarak polifenollerin etkisinin ortaya çıktığını söyledi.

Dai, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların da bazı polifenol maddelerin (meyve-sebze suları, çay ve şarapta bulunan doğal antioksidan organik maddeler)antioksidan etkisi olan vitaminlerden daha fazla nöroprotektör (sinir koruyucu) etkisinin olduğunu doğruladığını, araştırmaların bundan böyle polifenoller üzerinde yoğunlaşacağını söyledi.

The American Journal of Medicine dergisinin eylül sayısında yayımlanan araştırmada hangi meyve-sebze sularının içilmesinin önerildiğine ilişkin bilgi verilmedi.

ABD'de 4.5, Avrupa'da yaklaşık 5.4 milyon kişi Alzheimer hastası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious