Ama sen pamuk değilsin Orhan!

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Nobel Edebiyat Ödülü verilen Pamuk'a bütün dünyadan tebrik yağıyor. Türkiye'de de yazarı kutlamayan yetkili kalmadı ama 'gönenç'ini ısrarla açıklamayan biri var:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


TÜRKİ’YE tarihin ilk ‘Nobel’ ödülünü kazandıran Orhan Pamuk’a dünya liderlerinden tebrik mesajı yağarken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sessiz kalmayı tercih etti. Dünya Standartlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan Sezer, Türkiye’yi dünyaya tanıtan yazar Pamuk için yazılı ya da sözlü hiçbir tepki vermedi. Sezer Dünya Standartlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda ‘Bugün Türk ürünlerinin dünya pazarlarında kabul görmesinden hepimiz gurur duyuyoruz. Bu alanda Türk Standartları Enstitüsü büyük sorumluluklar üstlenmiştir’ dedi. Sezer’le birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Bülent Arınç da Standartlar Günü nedeniyle kutlama mesajları yayınladılar.

İşte TSE’li Türk ürünleri

Türkiye’de standart hazırlama görevi Türk Standartları Enstitüsü’nde. TSE, bugüne kadar binlerce standart hazırladı. Fındık, incir, pamuk gibi ürünlerin yanı sıra akla gelmeyecek bir çok ürün ve hizmet için standart hazırlanıyor. Sadece ‘ziraat’ başlığı adı altında 1279 standart bulunuyor.

Ziraat: Keten tohumu, soya küspesi, kolza tohumu küspesi, kasaplık kıl keçi, asma aşı kalemi, kabak çekirdeği, yumurta tasnif ve ambalajlama v.b. Tekstil: Kumaşların su geçirmezliği, ticari tops gramajları, Siirt battaniyeleri, Bahçıvan tipi renk farkı tayini v.s. Ambalaj: Konserve kutuları, diş muayene istek belgesi v.b. Hizmet: Alçı bölme duvar levha ve bileşenlerinin yerlerine konulması kuralları vb.

DUNYADAN TEBRİK YAĞDI

Başbakan Erdoğan: Ödülün açıklanmasının ardından telefonla arayarak Pamuk’u kutladı.

Dışişleri Bakanı Gül: Günlük olaylar gelir geçer, ancak bir Türk romancısının Nobel’i kazanmış olması tüm dünyada yankı yapar. Türkiye’nin tanıtımı açısından da bu çok önemli. Kendisini tebrik ediyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanı Koç: Orhan Pamuk’un Nobel ödülü almasından dolayı iftihar ediyorum. Türkçe’nin yaygınlaştırılması açısından Türk dilinde roman yazan bir yazarın Nobel ödülü almasından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür ve Turizm Bakanı olarak iftihar ettim.

CHP lideri Baykal: Bu edebiyatımızın evrensel değerini gösteren ve uluslararası düzeyde kalıcılığını güvence altına alan bir ödüldür.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac: Nobel’in topluma bakışı özellikle güçlü ve liberal Pamuk’a verilmesine çok memnun oldum.

Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik: Yalnızca ünlü bir yazar olan Orhan Pamuk değil, aynı zamanda Avrupa değerlerinin bayraktarı bir yazar da ödüllendirildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: Pamuk, Türkiye ile Avrupa arasında köprüler inşa eden bir romancı. O AB’ye katılmak isteyen Türklerin sözcüsüdür.

AB Genişleme Komiseri Rehn: Arkadaşı ve hayranı olarak Pamuk’u kutluyorum. Kitaplarını okuyanlar Orhan Pamuk’un ne kadar övgüye layık olduğunu bilirler.

Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Roth: Nobel’le hem Pamuk’un cesareti, hem de köklü bir reform sürecinden geçen Türkiye’deki canlı kültür ödüllendirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni: Orhan Pamuk’u başarısından dolayı tebrik ediyorum. Yunanistan’ı ziyaret etmesinden büyük onur ve sevinç duyacağım.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bot: Pamuk’un ödül almasından büyük mutluluk duydum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious