Amaç ilaç israfının önüne geçmek

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

İlaç israfına son verecek uygulama 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yarısı kullanıldıktan sonra buzdolaplarına konulan ilaçlar israfa sebep olunca Hükümet çareyi yeni bir düzenleme yapmakta buldu. Ağrı kesici ve romatizmal ilaçların ambalajları küçültüldü. Amaç, hastanın ihtiyacı kadar ilacı almasını sağlayarak tasarruf etmek.

Uygulama Ekim ayında başlayacaktı ancak ilaç firmalarına uyum için süre tanındı. Bu süre 1 Ocak'ta doldu ama firmalar hala yeni ambalajlı ilaçları eczanelere göndermedi.

Küçük ambalaj uygulaması, iltihabı engellemeye yardımcı Ağrı kesiciler ile romatizmal ilaçlarda kullanılacak. Tasarruf sağlayacak ambalajlar gelmediği için, eczacılar hastalara eski ambalajlarla ilaç vermeye devam ediyor. Bu da, istenen tasarrufun yapılmasını geciktiriyor.

Küçük ambalajlar bir kutuda sadece hastanın 7 günlük tedavisini karşılayan ilaç bulunmasını öngörüyor. Bazı eczacılar bunun doktor sayısının zaten az olduğu Türkiye'de hastane yoğunluğunu artıracağını savunuyor. Ancak, hastalar, isterlerse doktor raporu alarak 30 günlük ilaçlarını temin edebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious