'Aman' bu kıza dikkat

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Londra'da doğan Kuzey Kıbrıslı Türk kızı Eylem “Aman” albümüyle gönülleri fethetti. İngiltere'de de büyük bir hayran kitlesi olan Eylem'in hedefi dünya starı olmak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

O ünlü fast-food zinciri Mc Donalds'ın da tüm dünyadaki afişlerin yüzü seçildi. Londra doğumlu, Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşı olan ve ailesiyle birlikte İngiltere'de yaşayan Eylem, müzik ve dans eğitimini de orada aldı. Eylem farklı dans stili ve koreografileriyle bir dünya starı olmayı hedefliyor. Dünyaca ünlü aranjörler Wesley 2Play, Magic C, DJ Burak Yeter, Gary Benson ve Tony White ile çalışan güzel şarkıcı 'Aman'ı İngiltere'nin önemli stüdyolarında tamamladı. Albümünde yer alan 13 şarkıdan 6 tanesi Türkçe sözlü. Üstelik tüm söz ve besteler kendisine ait. Bu kadar hızlı bir yükselişi yapabilen 23 yaşındaki Eylem'le bir araya geldik. Sempatik şarkıcı hayallerini, projelerini ve kendini içtenlikle anlattı...

Türkiye'ye geliyor muydunuz?

Akrabalarım var ama çok fazla gidip gelemiyordum.

Türkçenizin zayıf olmasını buna mı bağlıyorsunuz?

Evet. Okuduğum okulda tek Türk bendim. Bu yüzden sadece evimizde Türkçe konuşuyorduk, bu da pek yetmiyordu tabii. Ama hızla dilimi geliştiriyorum.

İngiltere'de küçüklüğünüz geçmiş. O zaman da böyle şarkı söyleyip dans ediyor muydunuz?

Çok hareketli bir çocukluğum vardı. Annem beni inanılmaz bulurdu. Hatta okul piyeslerinde hep ben ön plandaydım.

Ne tür bir eğitim aldınız?

Vocal Tech School'da iki yıl hızlandırılmış eğitim gördüm. Normalde bu okul 4 seneliktir. Özellikle sahne dalında eğitim gördüm. Spice Girls’ün gittiği Panaba Stüdyoları'nda dans dersi aldım.

Dans eğitiminin faydasını gördünüz mü?

Evet tabii. Ancak ne olursa olsun bence en büyük eğitim evinizde ayna karşısında yaptığınız eğitimdir. Bunun bana çok faydası olduğunu düşünüyorum. Ama bu günlük para ödemek zorunda olduğunuz kurstan slowe dans, R&B, Hip-Hop gibi danslar da öğrendim. Steamy Knights kız grubunda yer aldım. Onlarla çalışmak bana çok şey kattı.

Kendinizi yetiştirmek için her şeyi yapmışsınız. "Ben oldum" diyebiliyor musunuz?

Hiç kimse her şeyi biliyorum diyemez. Bence kim "Ben artık oldum" diye düşünürse kaybetmeye başlar. Devamlı yeni şeyler öğrenmek, hislerini ortaya koymak, paylaşmak ve yenilikçi olmak gerekli.

Şarkılarınızı, neleri düşünerek yapıyorsunuz?

Tabii ki aşk da var ama özellikle "Aman" şarkısı benim için çok önemli. Çünkü bir sayfayı cesaret edip kapatmıştım. Steamy Knights kız grubunda bir süre sonra kendimi fazlalık, dışlanmış gibi hissetmeye başladım. Ben de bu gruptan ayrılmamın en iyisi olacağına karar verdim. Böylece kendi çizgimi, yolumu belirlemiş oldum.

Kendi tarzınızı biraz anlatır mısınız?

Türk kökümün etkileri bende de var. Sıcak kanlı ve hareketliyim. Sahnede de bunu gösteriyorum aslında. Bundan da çok gurur duyuyorum. Türk olmak beni çok mutlu ediyor. Yurt dışında beni tanımayan insanlar ya Hindistanlı ya da Arap sanıyor. Ben Türk olduğumu söyleyince şaşırıp burun kıvırıyorlar. Ama sahneye çıkınca alkış yağmuruna tutuyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor.

Türkiye'de beğenilmenizin nedeni de bu tarzı taşımış olmanız mı?

Tabii o da var. Ben Eylem'im İngiltere'de doğsam da, Türkçe'yi çok iyi konuşamasam da damarlarımda Türk kanı dolaşıyor. Türk ezgilerini, müzik aletlerimiz ile günümüz gençliğinin sevdiği saund'la birleştirdim.

Albümünüzün çıkış öyküsünü kısaca anlatır mısınız?

Ben kendi yolumu çizmeye karar verdiğim zaman İngiltere'de bir stüdyoya kapandım. Müzik çevremin geniş olmasının bana faydası oldu. Şu anki albümümün bir demosunu hazırladım. Daha sonra Edirne'de düzenlenen müzik festivaline katıldım. Orada yanımda getirdiğim demomu Dokuz Sekiz Müzik'in sahibi Ahmet Çelenk'e verdim. Çelenk hemen bana albüm yapmak için teklifini iletti. nSahnedeki performansınızla da dikkat çekiyorsunuz... Dans artık bana işlemiş durumda. Sahneye çıktığım zaman kendimi başka bir dünyada hissediyorum. Yüzüme bir anda kan hücum ediyor sanki.

Sizin ve albümünüzün Türkiye'de bu kadar çok sevileceğini düşünmüş müydünüz?

Aslında evet. Çünkü yaptığım iş öyle sıradan olmadı. Çok özenilerek yapıldı. Kendimden de oldukça emindim. Türk halkı beni bağrına bastığı için çok mutluyum.

Özel hayatınızda nasıl birisiniz?

Özellikle evimde temizlik yapmayı çok severim. Müziği açarım ve başlarım dans etmeye. Hatta sahnede sergilediğim bazı hareketleri temizlikte keşfetmişimdir.

Bundan sonra yapmak istediğiniz şey nedir?

Aslında bir albüm daha yolda. Biraz daha zaman var. Asıl hedefim bir Türk şarkıcısı olarak dünyaya açılmak.

İŞTE GÜZEL ŞARKICININ İNGİLTERE’DEKİ “EYLEM”LERİ


R&B tarzında şarkıları, Mezzo Soprano ses ve 3 oktav vokal yeteneğine sahip. nVocal Tech School'da eğitim gördü.

002 Eurovision şarkı yarışmasında son 8'e kalan şarkı First Night ile büyük ilgi topladı. Black History Month Lewisham Tiyatrosu'nda performansıyla başarı grafiğini yükseltti.

Western Union Yunanistan reklam kampanyasındaki fotomodellik yaptı.

İngiltere'de yayınlanan ve raiting rekorları kıran X-faktör programı içerisinde yer alan pop star yarışmasında 50 bin kişi arasından ilk 50'ye kaldı.

Playstation reklamı, Kanal 4 reklamı, Lisa Roxanne, Streets, Third Edge, Appleton reklamlarında oynadı.

Sister'ın müzik videoları ve kısa film "Son Perde" de rol aldı.

Mazes & Wind Chimes: Physical Theatre'da dans performansı sergiledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious