Aman çarpışmayalım!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn: Reformları hızlandırmak, AB ile Türkiye arasındaki bir çarpışma ve müzakere sürecini dondurmaktan kaçınmanın en iyi yolu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'ye son zamanlardaki en açık uyarılarından birini yapan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Ankara'nın reform sürecine ivme kazandırmaması halinde Türkiye ve AB arasında bir "çarpışma" yaşanmasının önlenemeyeceğini belirtti.
Türkiye ile AB arasında müzakerelerin başlamasının birinci yıldönümünde, önümüzdeki salı ve çarşamba günleri Ankara'ya bir ziyarette bulunacak olan Rehn, Finlandiya'nın YLE televizyonuna yaptığı açıklamada, "Reformları hızlandırmak, AB ile Türkiye arasındaki bir çarpışmadan ve müzakere sürecini dondurmaktan kaçınmanın en iyi yolu" dedi.

'Paketler gündemde'
Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmaması konusundaysa Rehn, "AB Komisyonu'nun da desteğiyle Finlandiya'nın bu konuyu Kıbrıs'taki her iki taraf ile Türkiye ve diğer taraflarla görüştüğünü ve bildiği kadarıyla tarafların bu konuyu tarttıklarını" söyledi.
Rehn, taraflara mesajının, "Bu fırsata hiçbir şekilde 'hayır' dememeleri" olacağını, çünkü bunun bir fikir ayrılığından ve müzakere sürecinin dondurulmasından kaçınmak için çok önemli bir fırsat olduğunu" kaydetti.
Türkiye'de Meclis'in AB'nin bazı taleplerini karşılamak üzere bir reform paketini gündemine aldığını hatırlatan Rehn, bu paketin ekimde onaylanmasını umduğunu belirtti.

'Sivil özgürlükler önemli'
Olli Rehn, "İfade özgürlüğü ve diğer sivil özgürlüklerin" gelecek birkaç yıl içinde güçlendirilmesi konusunun, Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesinin önemli unsurlarından biri olacağını da belirtti.
İngiliz Reuters ajansı abonelerine Rehn'in açıklamasını duyurduğu haberinde, son dakikada gerçekleştirilecek reformların, AB Komisyonu'nun kasım ayında yayımlayacağı ilerleme raporuna olumlu şekilde yansıyacağına dikkat çekti.

'Düzeltme şansınız var'
"Türkiye ile AB arasında olası bir tren kazası yaşanabileceği" söylemini özellikle bu yılın ilk yarısında defalarca kullanan Rehn'in, son dönemlerde yine bu söyleme dönmesi dikkat çekiyor. Rehn'in, "Tren kazasını önleme" vurgusunu öne çıkarması, Türkiye'ye, "Durumu düzeltme şansınız var" mesajı vermeyi amaçlıyor.
Rehn ve ekibi, reform sürecinin canlandırılmasının ve kapsamlı birkaç adım atılmasının "Türkiye'nin savunulmasını ve bu zorlu dönemin en az zararla atlatılmasını" kolaylaştıracağını düşünüyor. Böylece Ek Protokol kaynaklı sorunların yaratacağı olumsuz sonuçların da asgari düzeyde tutulması amaçlanıyor.

301. madde beklentisi

İlerleme Raporu'nun yayımlanacağı 8 Kasım'a kadar Rehn'in en büyük beklentisini, halen TBMM'de olan 9. uyum paketinin bir an önce geçmesi ve 301. madde konusunda adım atılması oluşturuyor. Brüksel'de de 301. maddede atılacak bir adımın çok büyük olumlu katkı yapacağı beklentisi hâkim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious