Aman kuşlar ölmesin!

  • Giriş : 27.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribi tehlikesi nedeniyle Türkiye'nin bir çok yerinde kuşlar öldürüle dursun, Bursa'da, bir kaç gündür yoğun bir şekilde yağan kar nedeniyle doğada aç kalan kuşlar için yemleme yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Çevre Orman İl Müdürlüğü tarafından, merkeze Osmangazi İlçesi'ne bağlı Gündoğdu Köy'ündeki ormanlık alanlara yem bırakıldı. Kuşların yemlendikleri arazileri karların kaplaması nedeniyle açlıktan ölme riski ile karşı karşıya kalan kuşlar için ağaçların altına yem serpildi. Çevre İl Müdürlüğü ekipleri tarafından ormanlık alana taşınan çuvallardaki yemler, kovalara doldurularak kuşların uğrak yeri olan arazilere bırakıldı. Ağaçlar altında aç bekleşen kuşlar, ekiplerin gürültüsünden kaçarken, ekiplerin oradan uzaklaşmasının ardından yemleri yemeye indiler.

Çevre Orman İl Müdürlüğü Yaban Hayatı Koruma Uzmanı Veteriner Hekim Özgür Kollu, belirli aralıklarla yaptıkları yemleme çalışması sayesinde doğal hayatı korumaya çalıştıklarını belirterek, insanların kuş gribi endişesi ile kuşlardan korkmasına üzüldüğünü kaydetti. Kollu şunları söyledi; "Kuş gribi, ülkemizde genelde hobi amaçlı üretim yapılan yerlerde görülmekte. Doğal alanlarda pek görülmemekte. Zaten insanlar genel sağlık kurallarını uyguladıkları zaman kuş gribi ile karşı karşıya olmamaktadır. Kuşlar ve memeliler doğanın süsü. Bunları öldüremeyiz ve kovalayamayız. Bunları kabul etmek zorundayız. Aynı şekilde insanlardan insanlara geçen hastalıklarda var, insanlardan hayvanlara geçen hastalıklarda var. Bu mantıktan hareket edersek hayvanlarında insanları öldürmesi gerekir."

Bu arada, yemleme çalışması yapan Çevre Orman İl Müdürlüğü görevlileri de yemleme sırasında şakalaşarak birbirlerini karlarda yuvarladılar. Aç kalan kuşlar için ormanlık alanlara yem bırakan ekipler daha sonra bölgeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious