Aman sıcağa çıkmayın kafayı oynatmayın!

Aman sıcağa çıkmayın kafayı oynatmayın!.18618
  • Giriş : 25.06.2007 / 22:19:00

Yarın ve çarşamba günü etkisi artacak olan sıcak hava, ruh sağlığımızı tehdit ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aşırı sıcağın öfke nöbetlerine neden olabileceği hatırlatılıyor.

Türkiye'yi etkisi altına alan ve önümüzdeki günlerde artması beklenen kavurucu sıcaklar beden sağlığı kadar ruh sağlığımız açısından da tehlike oluşturuyor.

SİNİRLERİ BOZUYOR

AŞIRI sıcağın kişide tahammülsüzlük, öfke, sinir, depresyon, uyku bozuklukları gibi sorunlara neden olabileceğini belirten Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, sıcaklığın en yoğun şekilde hissedildiği öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması ve bol su içilmesi gerektiğini hatırlattı.

DEPRESYON ARTABİLİR

İlaç tedavisi gören hastaların ilaçlarını düzensiz almaları halinde sıcağın da etkisiyle rahatsızlıklarının artabileceğine dikkat çeken Dr.Ayer, ''Özellikle depresyon belirtilerinin yaz aylarında artış gösterdiğini istatistiksel olarak biliyoruz.

HAVASIZ ORTAMDA

Bu belirtilerin artması günlük yaşantımızın zorlaşmasına neden oluyor, uyum mekanizmamızı bozuyor, gereksiz tartışmalara, kavgalara ve hatta bazı adli olaylara sebep olabiliyor. Bu nedenle beden ve ruh sağlığı açısından aşırı sıcak havada açık alan veya havasız ortamlardan uzak durulmalıdır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious