Amanos Dağları'nda yamaç paraşütü

Amanos Dağları'nda yamaç paraşütü.49952
  • Giriş : 17.04.2008 / 12:25:00

Hatay'ın Amanos Dağları'ndan Amik Ovası'na yamaç paraşütü uçuşları başladı. Bir sınıf öğretmenin Yalangoz Tepesi ile Köroğlu Tepesi'nde yamaç paraşütü uçuşu iyi sonuç verince yöredeki birçok insanı uçma merak sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amanos Dağları'ndan uçan sınıf öğretmeni Mehmet Karaömer(38) Amik Ovası üzerinde saatlerce yamaç paraşütü ile kalabiliyor.

Karaömer, 500 metreden başlayan uçuşunda bin metreye kadar çıkabiliyor. Heyecanı yüksek bu sporu yaparak hem yüksek adrenalini tadan Karaömer, hem de Amik Ovasının güzelliklerini havadan seyretmenin zevkini yaşıyor. Yöre insanı ve çiftçisi ise Amik Ovasından gökyüzüne baktığında gördüğü uçan adamı şaşkınlıkla izliyor.

Aktepe Gazi İlköğretim Okulu'nda Sınıf Öğretmenliği yapan Mehmet Karaömer(38) küçük yaşta başlayan uçma heyecanını üniversiteli yıllarında ilk kez denediğini söyledi.

Daha sonra Eskişehir'de 7 yıl sınıf öğretmenliği yaptığı dönemde Hava İzcilik Lider kursuna katıldığını anlatan 14 yıllık sınıf öğretmeni Karaömer, sertifikasını aldıktan sonra doğup büyüdüğü köyü gökyüzünden kuş bakışı izlemenin heyecanını yaşamaya başladığını anlattı. Karaömer, Kırıkhan'ın Ceylanlı köyünde küçük yaşta arkadaşlarına bir gün uçacağını söylediğinde kendisiyle alay edenlerin şimdi karşılaştığında gıpta ettiklerini dile getirdi.

Şimdi yamaç paraşütü ile uçma tekniğini öğrenmek isteyen 13 öğrencisinin bulunduğunu anlatan Karaömer, "İlk kez bu yıl Amanos Dağları'ndan ve yörenin en yüksek tepelerinden Köroğlu ile Yalangoz tepesinden uçuşlara başladık. Bu uçuşlarımızı görenler merakla beni buldu ve uçma tekniğini öğrenmek istediklerini belirtiler. Bunun üzerine bende Amak Ovasından gökyüzüne bakıldığında uçan adamlar helezonları oluşturmaya başladım. Çok yetenekli öğrencilerim var. Çok kısa sürede 13 öğrencim bu tekniği kavradı. Şimdi Türk Hava Kurumu'ndan gelecek destekle bu sayıyı artırmayı planlıyorum. Bu sporun Amik Ovasında olmak üzere bütün Hatay'da yaygınlaştırmayı umut ediyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious