Amarika Irak'tan çekilecek mi?

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, bundan böyle izlenecek Irak politikasını seçimden zaferle çıkan Demokratlar ile görüşmeye hazır olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

7 Kasım'daki seçim yenilgisini sindirmeye çalışan ABD Başkanı George Bush, Irak savaşının felakete yol açan sonuçlarının üstesinden gelebilmek için yeni fikir ve önerilere açık olduğunu belirtti. Dün, ABD'nin ilk kadın meclis başkanı Nancy Pelosi'yi Oval Ofis'te ağırlayan Bush, iç ve dış politikada Demokrat Parti ve dünya ile daha uzlaşmacı bir politika sergileyeceğinin sinyallerini verdi.

"Irak'ta her türlü fikir ve öneriye açık olduğunu" söyleyen Bush, ABD halkının Irak'taki durumdan kaygıları çerçevesinde oy kullandığını belirtti. Nancy Pelosi de, yeni politikaların hayata geçmesi için Başkan Bush'a her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

KABİNE İLE ACİL TOPLANTI

ABD Başkanı George Bush, dün kabine üyeleriyle de bir araya geldi. Beyaz Saray'ın bahçesi Rose Garden'da kabinesiyle görüntü veren ve bir açıklama yapan Bush, "Irak'ta demokratik hükümetin başarısını garanti etme ve teröristleri yenme hedefimizi yerine getirmek için bize yardım edecek her türlü fikir ve öneriye açığım" dedi. Bush, konuşmasında Irak'ta görev yapan 152 bin ABD askerine destek sağlama yükümlülüğü bulunduğunun da altını çizdi.

Demokrat Parti içinden bazı isimler Irak'a giden fonların kesilmesinden bahsederken, Bush'un sözleri, Demokratlara, 'fonların kesilmesine izin veremem' yönünde bir mesaj oldu. ABD Başkanı, "Hangi partiden gelirseniz gelin, askerlerimizin kazanmak için ihtiyaç duyduğu kaynak ve desteği sağlamak bizim sorumluluğumuz" dedi.

4 AYRI ÇIKIŞ STRATEJİSİ

Gözlemcilere göre Bush yönetminin önünde Irak ile ilgili dört seçenek bulunuyor.

Asker sayısının artırılması. ABD Başkanı Bush, bu seçeneğe sıcak bakabilir ama Demokratlar'la İngiltere'nin karşı çıkması muhtemel.

Irak'tan derhal çekilme. Bu seçenek, sadece seçmenler nezdinde destek buluyor, ama hiçbir kesimin ciddi bulmadığı bir uygulama bu.

Aşamalı çekilme. Herkesin desteklediği bir formül, ama takvim konusunda uzlaşma sağlanamıyor. Son seçenek ise askerleri süre sınırı olmaksızın ucu açık bir taahhüt çerçevesinde Irak'ta tutmak. Bush ve demokratların asla kabul edemeyeceği bir seçenek.

Ordu isyan bayrağını açtı

ABD ordusuna mensup askerler, Irak işgalinin bir an önce sona erdirilmesi ve ABD'nin bu ülkeden çekilmesi için kapsamlı bir kampanya düzenliyor. Ortak bir dilekçe hazırlamaya başlayan Ordu mensupları, imzaya açtıkları dilekçeyi, Ocak ayında ABD Kongresi'ne göndereceklerini açıkladı. Kampanya, bugüne kadar dünyanın herhangi bir ordusunda karşılaşılmamış bir operasyon olarak nitelendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious