Amazon, Guttenberg'e meydan okudu

  • Giriş : 21.11.2007 / 15:23:00

Televizyonun, müziğin, telefon görüşmesinin, mektubun aksine dijital ortama geçmemek konusunda en çok direnen kitaplar da artık dijital platforma taşınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternetin en büyük kitap satış şirketi Amazon, yeni piyasaya sürdüğü taşınabilir dijital kütüphaneleriyle, matbaaya ve kağıda meydan okuyor.

Amazon tarafından 400 dolara satılmaya başlanan "Kindle" adlı elektronik okuma cihazına sahip olanlar, bulundukları kablosuz ortamda Amazon'dan istediği kitabı satın alıp hemen okumaya başlayabiliyor. Ayrıca, Kindle adlı dijital okuyucunun "whispernet" özelliği, dünya üzerindeki 80 bin süreli yayını anında satıp alıp göz gezdirmenize de imkan veriyor.

Yine Kindle aracılığıyla Wikipedia'ya da bağlanılabiliyor. Nerdeyse normal kağıt kalınlığındaki inceliği, hafifliği ve boyutlarıyla üzerinizde taşıması son derece kolay olan cihazın hafızasında, 200 kitap bulundurulabiliyor.

Kindle kullanıcıları, kitaplardan bedava bir bölümü okuyarak kitabı alıp almayacaklarına karar verebilecekler. Kitap fiyatı ise ortalama 110 dolar civarında olacak. Kindle aracılığıyla aylık 5 dolardan 15 dolara kadar gazete aboneliği, 1,25 dolardan 3,50 dolara kadar dergi aboneliği sahiplerine de, gazete ve dergileri periyodik olarak dijital ortamda dağıtılacak.

Kindle, 'blog' başına 90 cent abonelikle de internetin yeni fenomeni 'blog'ları da izleme imkanı verecek. Hoşlandığı dokümanları Kindle aracılığıyla elektronik posta atmak isteyen kullanıcıdan ise 10 cent alınacak. Wikipedia kullanımı ise ücretsiz olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious