Amazon liderii Nikaragua'ya sığınacak

Amazon liderii Nikaragua'ya sığınacak.16237
  • Giriş : 10.06.2009 / 09:49:00

Nikaragua, Peru'da hükümetin yağmur ormanlarını yabancı enerji ve maden şirketleri için cazip hale getirme planına karşı çıkarak polislerle çatışan Amazon yerlilerinin lideri Alberto Pizango'ya sığınma hakkı tanıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nikaragua'nın Lima Büyükelçisi Tomas Borge, Nikaragua'nın Ya radyosuna yaptığı açıklamada, önceki gün Peru'daki Nikaragua Büyükelçiliğine sığınan Pizango'ya sığınma hakkı tanındığını belirtti.

Borge, Büyükelçiliğin "insani nedenlerle" kabul ettiği Pizango'nun Nikaragua'ya gidebilmesi için Peru yönetiminin en kısa zamanda geçiş belgesi vereceğini umduğunu kaydetti.

Peru'da, geçen cuma günü yaklaşık 2500 protestocu Amazon yerlisinin yol kapatma eylemine polisin engel olmaya çalışmasıyla son 10 yılın en kanlı şiddet olayları patlak vermişti. Bazı polislerin rehin alınmasıyla olaylar tırmanmış, askeri operasyon düzenlenmişti. İki gün süren çatışmalarda 63 kişi ölmüş, hakkında tutuklama emri çıkarılan Pizango kaçmıştı.

Pizango, 65 etnik grubu, 1300'den fazla topluluğu ve 600 bin kişiyi temsil eden başlıca yerli hakları grubu AIDESEP'in başkanlığını yapıyor.

Peru'daki Amazon yerlileri, yağmur ormanlarını yabancı şirketler için cazip hale getiren yasa tasarısının geri çekilmesini istiyor ve talepleri yerine gelinceye kadar eylemlerini sürdürecekleri uyarısında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*