AMB krizden ders çıkardı

AMB krizden ders çıkardı .12194
  • Giriş : 24.11.2007 / 14:33:00

Avrupa Merkez Bankası Jean-Claude Trichet, Frankfurt'taki Avrupa Bankacılık Kongresi'nde yaptığı konuşmada, son çalkantıların küresel ekonomi için yedi alanda dersler içerdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, yaşanan son çalkantılardan 'karmaşık mali araçların iyi denetlenmesi, saydamlık, derecelendirme kuruluşları, likidite yönetimi, kredilerin yöneldiği aracılar, euro sisteminin başarısı ve piyasayı oluşturan unsurların gözden geçirilmesini' gibi yedi noktada ders alınması gerektiğini bildirdi.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, 17'nci Frankfurt Avrupa Bankacılık Kongresi'nde 'Küresel Sermaye ? Tehdit mi Kurtuluş mu?' başlıklı bir konuşma yaptı.
Son dönemdeki küresel ekonomik çalkantılardan dersler çıkartılması gerektiğini belirten Trichet, bunları yedi noktada topladı. Yatırımcıların paralarını yatırdıkları mali gereçlerin karışık hale geldiğini, son çalkantılardan, önce bu mali enstrümanların çok yakından kontrol altında tutulması dersinin çıkarılması gerektiğini belirten Trichet, kredi piyasalarının, piyasayı yatırımcı duyarlılığındaki herhangi bir artışa karşı son derece hassas hale getiren değerleme problemlerine açık olduğunu da bildirdi.

 
-SAYDAMLIK ARTMALI ?


İkinci olarak, yapılandırılmış kredi piyasalarının mali piyasalardaki saydamlığın artması ihtiyacı konusunda acil bir örnek oluşturduğunu belirten Trichet, 'Üçüncü olarak, son olaylar, derecelendirme kuruluşlarının yapılandırılmış kredi piyasalarında oynadıkları önemli rolü bir kez daha vurgulamıştır' dedi.
Çalkantıların bankaların likitide yönetimindeki kimi zorlukları da ortaya çıkardığını anlatan Trichet, beşinci olarak bankaların ürettikleri kredileri, müşterilere değil emeklilik fonları, sigorta şirketleri, hedge fonlar, yatırım fonları ya da diğer bankalar gibi 'aracılara' satmaları anlamına gelen 'originate-and-distribute' iş modelinin de dikkatle izlenmesine gereksinim bulunduğunu kaydetti.


-EURO BAŞARISINI KANITLADI?


Jean-Claude Trichet, euro para sisteminin zorlu piyasa koşullarıyla başa çıkma yeteneğini kanıtlamasının da son olaylardan çıkarılması gereken bir ders olduğunu belirtti. Trichet, 'Son olarak ağustosta yaşadığımız, devam eden önemli piyasa düzeltmeleri, küresel mali piyasaların fonksiyonu üzerinde temel etkisi bulunan tüm alanlarda yeniden derin ve tarafsız bir gözden geçirmeyi tetiklemelidir' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious