Ambalajlı su tüketimi artıyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de kişi başına damacana ve paketlenmiş su tüketimi geçen yıl 93 litreye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temİz su kaynaklarının hızla azalması, tüketim tercihlerinin değişmesi, sağlıklı yaşam konusundaki bilinçlenme ve mevsimsel etkiler Türkiye'de ambalajlı su tüketimini hızla arttırıyor. Anadolu Ajansı'nın 2005 yılı rakamlarından yaptığı derlemelere göre; Türkiye'de kişi başına damacana ve paketlenmiş su tüketimi 93 litre olarak hesap edildi. Bunun 74 litresi damacanadan, 19 litresi ise paketlenmiş su kategorisinden oluştu. Kişi başına ambalajlı su tüketiminin bu yıl 105 litre olması bekleniyor. Avrupa ülkelerinde ise bu rakam yaklaşık 170-180 litre arasında değişiyor. Türkiye'de evlerin yüzde 50-55'inde ambalajlı su kullanıldığı tahmin ediliyor.

1 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Sektör yetkilileri, geçen yıl sektörde 1 milyar dolarlık bir iş hacminden söz ediyor. Uzmanlar, bu yıl rakamın 1,2 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Ancak kayıt dışı ile birlikte sektörün büyüklüğünün 2-2,5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'de ambalajlı su tüketimi 7 milyar litreye ulaştı. Bunun yüzde 80'lik kısmı yani 5,6 milyar litresi damacana su, geri kalan yüzde 20'lik kısım ise yani 1,4 milyar litresi paketlenmiş su olarak gerçekleşti.

Pazara giren yatırımcı arttı

Satışlarda yaşanan artış, pazara giren yatırımcı sayısını da artırdı. On beş yıl önce birkaç büyük firmanın olduğu sektörde bugün 226 firma faaliyet gösteriyor.

Bölgelere göre tüketim oranı ise şöyle: Marmara yüzde 48, Ege yüzde 19, İç Anadolu yüzde 14, Akdeniz yüzde 12, Karadeniz yüzde 4, Güneydoğu Anadolu yüzde 3.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious