“Ambargonun kalkması için taviz verdik”

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Çıktığı yurtdışı turunda temaslarını ve yardım arayışlarını sürdüren Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, "Filistin'e uygulanan ambargonun kaldırılması için tüm tavizleri verdiklerini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ziyaret programının üçüncü ayağı olan Suriye'de Şam yönetiminden destek sözü alan Heniyye, "Filistin üzerinde bulunan ambargoların kaldırılması için tüm tavizleri verdik. Biz bu tavizleri verdikten sonra Filistin halkı üzerindeki ambargoların kaldırılmasını istemediğimizi kim söyleyebilir?" diye konuştu. Heniyye, Katar Emiri'nin de Filistin Sağlık ve Eğitim Bakanlıklarında çalışanların maaşlarını ödeme sözü verdiği kaydetti.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, resmi bir ziyaret için geldiği Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Heniyye, daha sonra Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara ile bir araya geldi.

Heniyye ve Esad görüşmede Filistin'de birlik hükümeti kurmaya yönelik çalışmaları değerlendirirken, Filistinli Başbakanın toplantıda Filistin'e uygulanan ambargonun kaldırılması gerektiğine yoğunlaştığı öğrenildi. Esad'ın da bağımsız bir Filistin devleti kurulmasına ve Filistinli göçmenlerin geri dönmesine yönelik desteklerini yinelediği belirtildi.

Çıktığı yurtdışı turunun üçüncü ayağında Şam'da temaslarda bulunan Filistin Başbakanı, burada ayrıca Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara ile bir araya geldi. Görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Heniyye, yaptığı görüşmeyi "Çok samimi, başarılı ve sıcak bir şekilde geçti." şeklinde değerlendirdi. Görüşmede Filistin'in içinde bulunduğu kötü şartların ele alındığını ifade eden Heniyye, "Filistin'in içinde bulunduğu kötü şartlardan çıkması için gerek Arap gerekse Müslüman ülkelerin neler yapabileceğini değerlendirdik. Suriye, bu konuda elinden gelen desteği yapacağını bildirdi." diye konuştu. Heniyye, buradaki açıklamasında Katar Emiri'nin de Filistin Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı çalışanlarının maaşlarını ödeme sözü verdiğini aktardı.

Yaptığı toplantıda ulusal hükümetin kurulması noktasında titizlik gösterdiklerini ifade eden Heniyye, "Ben bu hükümetin başbakanı olmadan önce yüksek düzeyde görüşmelerimiz oldu. Son görüşmelerimizde çok yumuşak ve olumlu mesajlarımızı verdik. Bizim kendi özel siyasi fikrimizi ortaya atarak ulusal birlik hükümeti kurmak için tüm görüşlerimizi bildirdik. İkinci yönden Filistin üzerinde bulunan ambargoların kaldırılması için tüm tavizleri verdik. Biz bu tavizleri verdikten sonra Filistin halkı üzerindeki ambargoların kaldırılmasını istemediğimizi kim söyleyebilir? Bir tarafın parlamento ve devletin kurallarını çiğneyerek kendi çıkarlarını öne sürerek ve sadece kendi görüşlerini diğer tarafa empoze etmesi sebebiyle bu tür sorunlar çıkıyor." dedi.

Kurulacak olan Filistin hükümeti ile ilgili bir soru üzerine ise Heniyye, "Biz daha önce attığımız adımlarda ulusal birlik hükümetini kurmayı amaçladık. Bu konuda zorlukları aşmaya çalıştık. Diyalogun başarıya ulaşması konusunda elimizden geleni yaptık. Ben şunu söylemek istiyorum. Engel çıkarmak yada endişeye mahal vermek Filistin'in iç sorunlarına hizmet etmeyecek. Diyalogun kapısı sürekli açık olması gerekiyor. Filistinliler arasında diyalogun devam etmesi lazım. Eğer birileri diyalog kapısını kapatmaya çalışırsa doğacak sorunlardan kendileri sorumlu olacaktır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious