Ambulanslar tek merkezden takip edilecek

Ambulanslar tek merkezden takip edilecek  .7432
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:50:00

Kahramanmaraş'a Sağlık Bakanlığı'ndan alınan 4 yeni arazi tipi tam donanımlı ambulanslar hizmete sunuldu. Çok yakında devreye girecek ve 30 personelinde görev alacağı araç takip sistemi ile de ambulanslar tek merkezden kontrol edilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl genelinde 14 istasyonda hizmet verdiklerini belirten Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Reha Hüdayioğlu, yeni gelen ambulanslarla 112 acil kurtarma hizmetlerinde rahatlama olacağını söyledi.

İlerleyen günlere 112 Acil Kurtarma Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi'nin yeni binasına taşınacağını ifade eden Hüdayioğlu, 30 personelinin görev alacağı araç takip sistemini de devreye sokacaklarını belirtti.

Yeni dijital sistem sayesinde uydu aracılığıyla bütün ambulansların tek merkezden takip edilebileceği, araçların hız ve yakıt miktarlarının bile görülebileceğini kaydeden Hüdayioğlu, "Bu sistemle birlikte artık bütün görüşmeler dijital ortamda kayıt altına alınabilecek. Yine dijital harita üzerinden yapılacak adres tespiti ile ambulanslar yönlendirilerek 112'nin daha etkin çalışması sağlanacak. Bir ambulansın nereye gittiği, hangi saatte hastaya ulaştığı ve hastaneye ilettiği, hangi ambulansların boşta ya da görevde olduğu gibi bütün bilgiler dijital ortamda yer alacak." dedi.

Yine ilerleyen günlerde Fatih, Faruk Arıkan ve Ortaseki istasyonlarına ek olarak bir yeni istasyon daha hizmete açmayı planladıklarını dile getiren Hüdayioğlu, vatandaşa uyarılarda da bulundu.

Günlük 2 bin 500 telefonun geldiği komuta merkezinde gerçek manada 50-60 vaka için çıkış yapıldığını ifade eden Hüdayioğlu, "Gereksiz meşgul edilen her olayda gerçekten ihtiyaç duyulan bir hastaya ulaşılması engellenebilir. Vatandaşlarımızın bu yönde dikkat etmeleri gerek.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious