Amcasını domuz diye vurdu

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Çorum'un Sungurlu ilçesinde ekili tarım arazilerine zarar veren yaban domuzlarını avlamaya giden bir kişi, yanlışlıkla domuz yerine amcasını vurarak öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Silahını kapıp araziye koşarak yaban domuzu avlamak isteyen çiftçiler, çoğu zaman üzücü olaylara neden oluyor. Geçen hafta Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bir kişinin, domuz yerine yeğenini vurarak öldürmesinin ardından dün de Sungurlu'nun Ayağıbüyük Köyü Kumlu Mevkii'nde bir kişi domuz avlarken yanlışlıkla amcasını vurdu.

Nohut tarlasına dadanan domuzları avlamaya giden M.K. (50) dün akşam saat 22.00 sıralarında amcası Duran Kubaroğlu'nu (62) alnından vurarak ölümüne neden oldu. Amcası ile tarlada bulunduğu sırada amcasının kendinden uzaklaştığını fark etmeyen ve karanlıkta duyduğu sesleri domuz zannederek ateş eden M.K., yaklaşık 10 metre mesafedeki amcasına ateş etti. Alnından domuz kurşunu ile vurulan Duran Kubaroğlu, minibüsle Sungurlu Devlet Hastanesi'ne ardından da ambulansla Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kafasına saplanan kurşunla yaşam mücadelesi veren Kubaroğlu, yapılan tüm müdahalelere rağmen olaydan 6 saat sonra hayatını kaybetti. Çorum Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edilen Duran Kubaroğlu'nun cenazesi, Sungurlu'nun Ayağıbüyük Köyü'nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Amcasının ölümüne neden olduğu ileri sürülen M.K ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

KÖYLÜLER ARAZİDE DOMUZ NÖBETİ TUTUYOR

Anadolu'nun kırsal kesimlerinde sürüler halinde gezerek tarım ürünlerine zarar veren yaban domuzları, çiftçileri zor durumda bırakıyor. Silahı olan çiftçiler silahlarıyla, silahı olmayan çiftçiler ise tarlalarda teneke çalarak domuz nöbeti tutuyor. Kimi köylüler ise ailecek tarlada sabahlıyor. Çorum'da köy muhtarları, sığır sürüsü gibi kırsalda dolaşan domuzlara biran önce çare bulunmasını istiyor. Ekili arazilerde tüfeklerle nöbet tutar hale geldiklerini belirten muhtarlar, köylerde sürek avı yapılmasını istiyor. Muhtarlar, "Domuzlar tarlada nohut, buğday bırakmıyor. Bahçelere girerek sebzelere zarar veriyor. Domuzlara karşı biran önce önlem alınmalı. Tarlalarından domuzları çıkaramıyoruz. Domuzları vurmak yasak. Domuzlar tarlaları çift sürer gibi sürüyor. Bizim zararımızı kim karşılayacak. Buna acilen çözüm bulunmalı, çiftçiler perişan oluyor" diye konuştular.

Sungurlu'nun Türkhacılarhanı köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sebahattin Kınık, tüm köylülerle organize olarak tarlalarda domuz avladıklarını söyledi. Ürün mevsimini tarlada geçirmek zorunda kaldıklarını aktaran Kınık, domuz avı esnasında dikkatli olmak gerektiğini açıkladı. Önceki hafta domuz avı esnasında yanlışlıkla büyük baş hayvanı vurduğunu kaydeden Kınık, ölen hayvanın parasını ödemek zorunda kaldığını anlattı.

KURTLAR ÖLDÜRÜLDÜ, DOMUZLAR ÇOĞALDI

Doğa İle El Ele Derneği yetkilisi Selman Düzgün, yaban domuzu ile mücadelede kurtların önemli rol üstlendiğini bildirdi. Halkın kurtlara karşı yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını söyleyen Selman Düzgün, "Kurtlar özellikle yeni doğan domuz yavrularını yiyerek beslenirler. Bu sayede yaban domuzlarının sayıları orantısız bir şekilde artmaz. Ama bazı bölgelerde bilinçsizce avlanan kurtların sayıları her geçen gün azalmakta. Bu da ekolojik dengeye zarar vermektedir. Domuzların en büyük avcıları olan kurtlar azalmış ve domuz sayısı her geçen gün artmıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious