Ameliyet izleri güneş ışınlarından korunmalı

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Ameliyat izinin daha çabuk kaybolması ve iz kalmaması için güneş ışınlarından korunması gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneşin yara iyleştirme gibi bir özelliğinin olmadığını belirten uzmanlar, yara izinin kaybolması süresi ve yara bölgesindeki kırmızı rengin ne kadar sürede deri rengine dönüşeceğinin önemli olduğunu vurguluyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ayhan Okumuş, ameliyatın mevsimden daha çok güneşten korunmayla alakalı olduğu açıkladı. Özellikle güneşe açık yüz, el, boyun gibi bölgelerde uygulanacak ameliyatlar için güneş faktörünün göz önünde tutulması gerektiğini belirten Okumuş "Meme ameliyatları, karın germe ameliyatları, liposuctionlar, kalça ameliyatları ve bacak germe ameliyatlarından sonra kalan izler genelde giysilerimizin ya da bikini ve mayolarımızın içinde kalacağı için yazın bu tip ameliyatların yapılması sorun teşkil etmez. Ancak yine de ameliyat izlerinin güneşle direkt temas etmemesine dikkat edilmelidir. İzler güneşten korunsa bile indirekt yansımalar için de ameliyat bölgelerinin güneşten koruyucu ürünler kullanılarak desteklenmesi gerekmektedir." dedi.

Yüz için uygulanan ameliyatların zaruri olmaları halinde yapılması ve izlerin güneşten daha iyi korunması uyarısında bulunan Okumuş şunları söyledi: "Güneş koruyucu ürünler aksatılmamalı, mümkünse güneşin yoğun olduğu zamanlar dişarı çıkılmamalı, diğer zamanlarda da şapka kullanılmalıdır. Uygulanacak ameliyatlar zaruri değil ise -estetik ameliyatlar, ertelenebilir ameliyatlar gibi- iki şekilde davranılabilir: Eğer ameliyat sonrasında kalacak izler saklanabilen izler ise o zaman ameliyat olup güneşten korunması yeterlidir. Ancak kalacak izler ya da müdahale yapılan yer direk güneşe açık yerlerse o zaman müdahalenin güneşten korunmanın daha kolay olduğu kış aylarına ertelenmesi daha akla yatkındır. Ama kişi ısrarla ameliyat olmak isterse o zaman çok sıkı bir şekilde güneşle mücadele etmelidir."

Orkumuş, ameliyat olan insanların güneşten korunmamaları halinde, ameliyat yerinde çizgi şeklinde bir iz varsa, iz boyunca ve kenarlarında hiperpigmentasyon adı verilen koyu renk tabakasının uzun süre kalacağını kaydetti. Okumuş, yaranın çizgi şeklinde değilde soyma işlemi yapılmışsa, o zaman bu koyu renk tabakasının kalıcı olma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious