American Airlines, 2500 uçuşu iptal etti

American Airlines, 2500 uçuşu iptal etti.10533
  • Giriş : 11.04.2008 / 14:58:00

ABD'nin en büyük hava yolu şirketi American Airlines, güvenlik nedeniyle geçen salıdan bu yana yaklaşık 2500 seferini iptal etti. Hava yolu şirketinin aldığı bu önlem yüzünden 100 bin yolcu perişan oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın önde gelen hava yolları şirketlerinden American Airlines'in bu önlemi, 2 hafta önce bir kontrol memurunun MD-80 tipi uçaklardaki elektrik tesisatlarıyla ilgili sorunu rapor etmesinden sonra aldığı kaydedildi.

Şirket, bu karışıklığın, federal güvenlik talimatına uymak için önlemler alması gerektiğinden dolayı yarına kadar süreceğini bildirdi.

Bu sorun, aynı model uçaklara sahip diğer büyük Amerikan uçak şirketlerini de denetimler için uçaklarını seferden kaldırmak zorunda bıraktı.

Alaska Airlines, Midwest Airlines ve merkezi Atlanta'da bulunan Delta Airlines hava yolu şirketleri de az sayıdaki MD-80 tipi uçaklarını seferden kaldırdı.

American Airlines üst yöneticisi Gerard Arpey de, yolculara bu karışıklık yüzünden verdikleri rahatsızlık için özür diledi ve durumu düzeltmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını bildirdi. Arpey, hatayı üstlenerek sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi. Şirket yöneticisi, sefer iptallerinin kendilerine "on milyonlarca dolara" mal olacağını sözlerine ekledi.

Federal Havacılık Yönetimi (FAA), geçen yıl Southwest uçaklarında eksik denetimler yüzünden uçakların gövdelerinde çatlaklar keşfedilmesinden bu yana denetimlerini artırdı. FAA, 2 hafta önce birçok Amerikan MD-80 uçağını denetlediğini bildirmiş ve yapılan ıslah çalışmalarının standartlara uymadığına karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious