Amerika, Ay'a üs kurmayı planlıyor

Amerika, Ay'a üs kurmayı planlıyor.12031
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Amerikan Uzay Ajansı (NASA) dünyanın tek uydusu olan Ay'a kalıcı bir üs kurmayı planladıklarını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak yine de bu üssün yapısının nasıl olacağına ve tam olarak ne fonksiyona sahip olacağına henüz karar verilmiş değil. Üssün kurulması halinde çalışmalara ne zaman başlayacağı konusunda da henüz bir tahmin yapılamıyor.

NASA'nın gözlem idaresi üyelerinden Scott "Doc" Horowitz, Ay'da bir üs kurmak için çalıştıklarını söyledi. NASA'nın başkan yardımcılarından Shana Dale de bu projenin, daha önceki Ay projelerinden çok farklı olacağını ifade etti. NASA'nın, bu farklı projesinin daha önceki Ay'a kısa ziyaretler düzenlenmesi gibi projelerin aksine kalıcı bir üs kurulmasına yönelik olacağı belirtiliyor.

Kalıcı üs, Ay'ın iki kutup noktasından birine kurulacak. Bunun sebebi ise buradaki iklimin daha ılımlı olması ve bu noktaların daha fazla güneş ışığı olması. Kurulacak üssün, güneş enerjisi ile çalıştırılması planlanıyor. Projeyi "heyecan verici" olarak niteleyen Dale, ancak yine de Ay'ın kutupları hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor. Bu projeye ayrılacak mali kaynak ise, 2010'da uygulanmaya başlanacak olan bir uzay programından aktarılacak.

ABD, kısa süre önce de 1972'deki Apollo uçuşunun ötesine geçmek için bir uzay aracı inşa çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Columbia faciasından sonra ABD Başkanı George Bush, Ay'a insan gönderme planlarını 2020'ye kadar ertelemişti.

NASA geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamada da insanları Ay'a götürecek uzay aracının Lockheed Martin şirketi tarafından yapılacağını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious