Amerika, düşmanı olduğunu ispatlamıştır

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Ahmedinejad, ABD’nin BM Güvenlik Konseyinde İran aleyhine takındığı tutumla “İran halkının düşmanı olduğunu ispatladığını” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bir İspanyol kanalına verdiği ve İran televizyonundan da canlı yayımlanan röportajında, ABD ile ilişkiler konusundaki soru üzerine, “Bizim ABD ile ilişki kurmak için hiçbir sorunumuz yok. Sorun ABD’li yetkililer. Onların davranışları hiç hoş değil. Bizimle ilişki kurmak için önce davranışlarını değiştirmeliler” diye konuştu.

ABD’nin nükleer programları konusunda BM Güvenlik Konseyinde takındığı tutumu eleştiren Ahmedinejad, “Kendilerini hem savcı, hem hakim yerine koyuyor, karar veriyor ve uyguluyorlar. Hiçbir millet bunu kabul etmez. ABD böyle yaparak İran halkının düşmanı olduğunu ispatlamıştır” dedi.

“MUHTEMEL İSRAİL SALDIRISI”

Ahmedinejad, “muhtemel bir İsrail’in saldırısından endişe ediyor musunuz?” şeklindeki soruyu yanıtlarken de “Sizce İsrail buna cesaret edebilir mi? Siyonist rejim kendi ayakları üstünde durmak için önce gitsin kendini toparlasın” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, herhangi bir saldırı olması durumunda, kendilerini koruyabilecek güce sahip olduklarını da belirtti.

Röportajda, Yahudi soykırımı konusundaki soruları da yanıtlayan Ahmedinejad, ”bu konuda sadece iki soru sorduğunu, ancak neden kendisine bu kadar eleştiri yöneltildiğine bir anlam veremediğini” söyledi.

“AB’de soru sormak suç mu?” diye soran Ahmedinejad, şunları kaydetti:

“AB’de her konuda, hatta Allah ile ilgili bile soru sorabilirsiniz. Ama niçin tarihi bir olay hakkında soru sormayı kabul etmiyorlar. Eğer böyle bir olay gerçekleştiyse bu konuda yapılacak inceleme ve araştırma, olayı bütün boyutlarıyla ortaya çıkarır.”

NÜKLEER PROGRAMI

Ahmedinejad, Batılı ülkelerle krize yol açan nükleer programa ilişkin soruları yanıtlarken de fosil yakıtların bir gün tükeneceğini, dolayısıyla nükleer enerjiye ihtiyaçları olduğunu söyledi ve “nükleer enerjinin, temiz, yenilenebilir, çevre için hiçbir tehlikesi olmayan faydalı bir enerji türü” olduğunu savundu.

Dünyadaki bütün ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanma hakkına sahip olduğunu ifade eden Ahmedinejad, Batılı ülkelerin kendilerini nükleer teknolojiden vazgeçirmeye çalışmalarının “anlamsızlığını” şu ifadelerle anlattı:

“Bize diyorlar ki, ’Sizin petrolünüz var, neden nükleer enerjiye ihtiyaç duyuyorsunuz?’ Yağmurun çok yağdığı bir ülkeye niçin baraj yapıyorsun diyebilir misiniz? İkisinin de işlevi farklı. Biz Avrupa ülkelerine yakıt veriyoruz. Niçin nükleer enerji peşindeler.”

Bütün nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) kanunları çerçevesinde olduğunu ve BM müfettişleri denetiminde sürdüğünü anlatan Ahmedinejad, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasından (NPT) çıkmayacaklarını, nükleer faaliyetlerini sürdüreceklerini belirtti.

Nükleer sorunu müzakereyle çözmek istediklerini ifade eden Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyinden yaptırım kararlarından vazgeçmesini istedi.

Ahmedinejad, Güvenlik Konseyinin “BM kurallarına aykırı bir karar alması durumunda, bu kararı hiçbir zaman kabul etmeyeceklerinin” altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious