“Amerika, Irak'ta Kürdistan kuracak”

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Milletvekili Turhan Çömez'in Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 'Yeni dünya düzeninde Türkiye'nin yol haritası', 'Geçmişten geleceğe Türkiye' ve 'Türkiye'yi bekleyen tehlikeler' konuları içeren bir panel verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Panelde öğrencilerin yoğun sorularıyla karşılaşan Çömez, bir öğrencinin 'ABD Kuzey Irak'ta Kürdistan'ı kurmaya çalışıyor mu?" sorusuna Çömez, "Amerika burada ülkeyi Saddam'dan kurtarmak, sözde barış getirmek ya da Büyük Ortadoğu Projesine (BOP) liderlik etmek için geldi. Ama bombalarla ve savaş makineleriyle bilindiği gibi demokrasi gelmiyor. Tabii kuzeyde bekleyen çok önemli tehlikeler var. 2007'nin sonunda yapılması planlanan bir referandum var. Amerika'nın bana göre burada gerçek niyetlerinden birisi kendi kontrolünde bir Kürdistan'ın kurulmasını hazırlamaktır" ifadelerinde bulundu.

SİYASİLER Ankara'DA KISIR TARTIŞMALARI ÇOK SEVİYOR

Çömez, Türkiye'nin gittiği noktayı değerlendirmek için geldiği noktayı iyi görmenin gerektiğini belirterek Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılma aşamasını ve neler yaşandığını değerlendirerek iyi gözlemlemek gerektiğini ifade etti. Çömez, "Tabii biz siyaset adamları Ankara'da kısır tartışmaları çok seviyoruz. Polemikler ve tartışmalar üzerinden siyaset yapmayı, gündem oluşturmayı ve halka bu yönüyle mesaj vermeyi çok seviyoruz. Ama bana göre siyaset adamı günü kurtaran veya sandığı kurtaran adam değil yarınları dizayn eden, şekillendiren ve Türkiye'nin geleceğine damgasını vuran adamdır, insandır" dedi.

TÜRKİYE'NİN AB DIŞINDA DA YÖNELECEĞİ KAPILAR OLMALI

Çömez, dünyanın yine iki kutuplu veya çok kutuplu bir denge düzlemine gideceğini belirterek Türkiye'nin önündeki 10 yılı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Çömez, "Türkiye'nin vizyonu Avrupa Birliğine (AB) kilitlendi. AB dışında da bizim vizyonlarımız, ilişkilerimiz olmalı. Kendi ülkemizin ulusal çıkarları adına yapacağımız bağlantılar, yönümüzü çevirebileceğimiz kapılar olmalı diye düşünüyorum. Ama ne yazık ki biz AB üzerinden iç ve dış politikamızı dizayn etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de AB süreci oldukça hareketli geçecek. Türkiye sadece AB vizyonuyla hareket ederse önümüzdeki 10 yılla gelen dayatmalarla bir hayli sorun yaşayacak" şeklinde konuştu.

REKTÖR AŞKIN: "TÜRKİYE EN DERİN KRİZLERİ BU DÖNEM YAŞIYOR"

Çömez'in verdiği panelde açılış konuşmasını yapan Rektör Yücel Aşkın Türkiye'nin kurulduğu günden bugüne kadar en derin krizleri bu dönemde yaşadığını iddia etti.

Aşkın, "Turhan Çömez, Türkiye siyasetinde çok görmeye alıştığımız siyasetçilerin dışında bir siyaset adamı. Türkiye bugün kritik bir bölgede bulunuyor. Coğrafyası kritik ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana yaşadığı en derin krizleri bu dönemde yaşıyor. Bu bakımdan pek çok şey klasik bir üslup içersinde değil belki daha farklı değerlendirilmek, tartışılmak durumunda. Böyle bir özgür tartışma ortamı oluşursa kuşkusuz kamuoyu da sağlıklı olarak gelişebilecektir ve bunun gelişmesi de kuşkusuz siyasetinde önünü açacaktır. Biz ne yazık ki şablonlar halinde değerlendirmeler yapmayı marifet saymaya başladık. İthal ettiğimiz kavramların içini gerçek anlamda bu ülkenin deneyimleri ve düşünürlerinin fikirleriyle de zenginleştirmeyip ithal ettiğimiz biçimiyle kullanmaya kalktığımız için pek ciddi bir yol alamıyoruz. Bu bakımdan yeni dünya düzeninin daha ciddi bir üslup ve birikimle baştan değerlendirilmesi lazım. Çünkü yeni dünya düzenine ilişkin pek çok siyasi ve ekonomik hareket bulunduğumuz bölgede ortaya çıkıyor. Bu bakımdan da Türkiye'nin politikasının ciddi bir şekilde eleştirilmesi gerekiyor. Bunu bütün siyasetçiler ve toplumun yapması lazım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious