Amerika, kötü hava şartlarının etkisinde

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Amerika, son yıllardaki en kötü hava şartlarına sahne olurken, New York eyaletine bağlı Long Island bölgesi, son 12 yılın en şiddetli yağmur fırtınasını yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York Valisi Eliot Spitzer, Long Island'ın doğu yakasında yaşanan yağmur fırtınasının, son 12 yılın en şiddetli yağmur fırtınası olduğunu söyledi.

Vali Spitzer, yağış boyunca muhtemel bir yardım operasyonu için 3 bin 200 kişilik ulusal muhafız timini adada görevlendirirken, Fire Island sakinleri de adayı terk etmeleri konusunda uyarıldı.

New York şehir merkezinde günlük hayatı da olumsuz etkileyen yağış, adanın özellikle Atlantik'e uzanan yakasında yaklaşık yoğun yağışa neden oldu. Havayolu şirketleri New York ve Boston havaalanlarından yapılacak çok sayıda uçuşun iptal etti.

Meksika körfezinde başlayan fırtına, iç eyaletlerde şiddetli yağışa ve 2'si büyük olmak üzere yüzlerce hortuma neden olduktan sonra, ülkenin kuzey doğusunu etkisi altına aldı. Fırtınanın bugün de New England'da etkisini sürdürmesinden sonra ülkeyi terk edeceği belirtildi. New York'un dağlık kesimlerinde kar kalınlığının 40 santimetreye kadar ulaşabileceği kaydedildi.

Fırtınanın sebep olduğu hortumlarda, Teksas eyaletinde 5 kişi hayatını kaybetti. Meteoroloji uzmanları, yılın bu mevsiminde bu şekilde bir fırtınanın sıra dışı olduğunu ve 25 yılda bir görüldüğünü kaydettiler. Öte yandan, ülkenin iç kesimleriyse, Nisan ayının ortasında bastıran kar fırtınasıyla mücadele ediyor. Kansas eyaletinde, Cuma günü okulların ve işyerlerinin kapanmasına yol açan kar fırtınası sonucunda kar kalınlığı haftasonunda, 15 inç yüksekliğe ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious