Amerika, sivilleri mi öldürdü?

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Amerikan ordusunun, bugün ölü olarak ele geçirdiğini duyurduğu 20 "El Kaide şüphelisinin" sivil kadın ve çocuklar olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerel yetkililer tarafından hazırlanan listede de ölenlerden en az dördünün kadın olduğu gözüküyor.

ABD ordusu, Bağdat'ın kuzeyinde bulunan Tar Tar bölgesinde karadan ve havadan düzenlenen operasyonlar sonucunda El Kaide militanı olduğundan şüphelenilen ikisi kadın 20 kişiyi öldürdüğünü duyurmuştu. Ordu, saldırıda yıkılan iki binanın da "El Kaide teröristlerinin barındığı" yerler olduğunu belirtmişti. Açıklamada karadan düzenlenen saldırıların ardından kendilerine ateş açılması sonucu askerlerin hava desteği istediği ve hava saldırısında bu iki evin yıkıldığı kaydedilmişti.

Amerikan ordusuna göre saldırının ardından bölgede yapılan araştırmada ölenlerden ikisinin kadın olduğunu anlaşılmıştı. Saldırıda çok sayıda da cephane ele geçirildiği belirtilmişti.

Olayları değerlendiren ABD Ordu sözcüsü Christopher Garver ise "Eğer bir kişi elinde silah tutuyor veya yanında silah bulunuyorsa o kişi teröristtir" dedi. Garver, iddiaları ciddiye aldıklarını ve konuyu araştırdıklarını kaydetti.

Ancak Tar Tar'ın komşu kenti İshaki'nin valisi Amr Elvan ise bu iddiaları yalanlayarak "Bu Amerikalıların İshaki bölgesinde işledikleri üçüncü suç. Saldırıda ölenlerin tümü kadın ve çocuk ve El Kaide ile bağlantıları olduğu iddiaları da yalan." açıklamasını yaptı.

Saldırı yerine gelen ölenlerin yakınları da, cesetleri göstererek ağlarken, cesetlerden ikisinin çocuklara ve birinin de ergen birisine sahip olduğu dikkat çekti. Saldırıda ölenlerin listesini hazırlayan yerel polis de saldırıda ölenlerin aynı aileye mensup ve komşu evlerde yaşayan kişiler olduğunu ve ölenlerden dördünün kadın olduğunu aktardı.

Saldırıda yıkılan ilk evde ölenlerin isimleri Muhammed Hüseyin Celmud, Hamdiye Celmud (kadın), Gazi Muhammed Hüseyin, Vidad Ahmet Hüseyin (kadın), Naif Muhammed, Muvaffak Muhammed, Radam Muhammed, Hişam Muhammed, Hadhal Muhammed, Saddam Muhammed ve Salim Muhammed olarak açıklandı. İkinci evde ölenlerin isimlerinin ise Mahmud, Hüseyin, Halife Ali, Riyad Mahmud, Hamdiye Kamil (kadın), Cebr Mahmud ve Ahra Mahmud (kadın) olduğu belirtildi.

Tar Tar'ın da yer aldığı Selahaddin eyaletinde daha önce de benzer olaylar meydana gelmişti. Amerikan ordusu, Mart ayında İshaki kentine düzenlediği operasyonda bir direnişçi, iki kadın ve bir çocuğun öldüğünü duyurmuş; ancak yerel kaynaklar saldırıda dördü kadın beşi çocuk 11 kişinin öldüğünü savunmuştu. Daha sonra İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yer alana fotoğraflarda da kadın ve çocuklara ait pek çok ceset görülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious