Amerika Ay'a taşınıyor

Amerika Ay'a taşınıyor.4537
  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 2020 yılından sonra Ay üzerinde bir kalıcı üs kurmayı planladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilim kurgu filmleri gerçek oluyor. Filmlerde bolca gösterilen uzaydaki insan kolonilerinin inşasına 2020 yılında başlanılacağı bildirildi. İlk koloni Ay'a kurulacak. Burada bilimadamları yeni teknolojileri deneyecek. Yeni üssün büyük olasılıkla, bol güneş ışığı alan, Ay'ın güney kutbunda inşa edileceği belirtiliyor. Proje, üste yaşam merkezlerinin inşa edilmesi için Ay'a yapılacak birer haftalık gezilerle başlayacak. Ardından da Mars seyahatlerine hazırlık yapılmasına olanak veren daha uzun süreli ay ziyaretleri planlanıyor.

Ay seyahatleri için kullanılan Apollo uzay araçlarından sonuncusu 1972 yılında dünyanın uydusuna gitmişti. Amerika, Apollo filosunun yerini alacak yeni bir uzay aracı inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. Bu projenin masrafları 2010 yılında görevi sona erecek olan uzay mekiği filosundan aktarılacak. Ay'a kurulacak yeni üssün ne zaman çalışmaya başlayacağı henüz bilinmiyor. NASA'nın diğer ülkelerden ve uluslararası şirketlerden, bu üssün inşası için yardım isteyeceği bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious