Amerika çocuk kaçırmada sabıkalı

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Her yıl ortalama 800 bin çocuğun kaybolduğu Amerika'da bunlardan ortalama yüz kadarı zorla kaçırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Newsweek dergisinin son sayısında Amerika'daki zorla çocuk kaçırma vakaları incelendi. Bin kaçırılma olayı gözönüne alınarak yapılan çalışmada elde edilen veriler dikkat çekici.

İstatistik verilerine göre çocukların kaçırılma yaş aralığı ve sıklık yüzdesi şöyle: Kız ve erkek çocuklar 12-14 yaşlarında iken kaçırılma vakası yüzde 38. Bunu yüzde 24'le 6-11 yaş grupları takip ediyor. Yaş ortalaması 15-17 olanların kaçırılma yüzdesi 20. 0-5 yaş aralığında kaçırılma oranı ise yüzde 19.

Kız çocukların daha çok 10 yaşından sonra kaçırıldığını tespit edilen araştırmada 0-5 yaş aralığındaki kaçırmaların genellikle aile veya akraba tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Kaçırılma olaylarında çocukların yüzde 86'sı sağ kurtarılırken, yüzde 14'ünün sonları ölümle neticeleniyor.

Kaçırılma vakaları çocukların daha çok evlerinin yakınında oynadıkları zaman gerçekleşiyor. Ev civarında gerçekleşen kaçırma olayı yüzdesi 67. Bir başka ilginç tespit ise çocukların öğleden sonra 2 ile 6 saatleri arasındaki dilimde kaçırılmaları.

Kaçırılan çocukların yüzde 40'ı kurtarma esnasında öldürülüyor ve yüzde 4'ü ise asla bulunamıyor. Kaçıran kişilerin yüzde 49'u zorla tecavüze uğruyor. Kaçırılma davalarının yüzde 96'sı on yıl içerisinde sonuçlandırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious