Amerika ile "Ortak istihbarat merkezi" kuruluyor

Amerika ile
  • Giriş : 24.11.2007 / 08:07:00

Keşif uçaklarından gelecek bilgiler merkezde değerlendirilip anında operasyon yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun ile ABD’li generallerin Ankara’daki toplantısında Türkiye ile ABD’nin PKK’ya karşı ortak istihbarat merkezi kurması kararlaştırıldı. Keşif uçaklarından gelecek bilgiler merkezde değerlendirilip anında operasyon yapılacak.

Türkiye ve ABD, "Eyleme dönük istihbarat paylaşımı"na süreklilik kazandırmak ve kapsamlı şekilde devreye sokmak için "Ortak istihbarat merkezi" kurulmasında mutabık kaldı. ABD’nin Irak’taki güçleri komutanı Orgeneral David Petraeus ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright’ın geçen salı Ankara’da Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’la yaptıkları ilk üçlü görüşmenin ayrıntıları belli olmaya başladı. Görüşmede, daha önce de ifade edildiği gibi "ortak düşman" PKK’ya karşı Irak’ın kuzeyinde, başta istihbarat alanı olmak üzere birçok önlem seçeneği değerlendirildi. En somut gelişme, örgütün bölgedeki hareketliliği ve eylem hazırlığını belirlemede önemli rol oynayan istihbarat alanında oldu.

BİLGİLER UÇAKTAN

Buna göre ABD’ye ait keşif uçaklarının fotoğraf ve film çekimiyle elde ettiği bilgiler, Türkiye ve ABD’nin kuracağı ortak istihbarat merkezinde toplanacak. İstihbaratın zaman aşımına uğramasını önlemek için merkez içinde kurulacak özel iletişim sisteminden yararlanılacak ve her iki taraf karargahındaki ilgili birimler anında haberdar edilecek. Bu bilgiler doğrultusunda da hangi bölgelere operasyon yapılacağına karar verilecek.

PKK’YA DARBE

Anında istihbarat konusunda hemen değerlendirme yapabilme yeteneğine sahip Türk ve ABDli askeri uzmanların görev alacağı merkezin Türkiye veya Irak’ta mı kurulacağının kararı kısa sürede verilecek. Askeri yetkililer, merkez sayesinde PKK ile ilgili son derece kıymetli istihbarata sahip olunulacağını, örgütün hareketliliğinin sıfıra yakın dereceye indirgenmesinin hedeflendiğini söylediler. Bu durumun örgütün psikolojisini daha da bozacağı ve yeni katılımları engelleyeceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious