Amerika kasırgaya, Asya tayfuna teslim

  • Giriş : 18.08.2007 / 22:43:00

Asya'da Tavyan'ı vuran Sepat tayfununun Çin'e ilerlediği haberleri gelidi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'da da Hurricane kasırgasının Karayip Adaları'nı vurarak Hispaniola adası, Jamaika ve Meksika'nın Yukatan Yarımadası'na yöneldiği belirtiliyor.

Rüzgarın hızının saate 242 kilometreyi bulduğu Dean kasırgasının St. Lucia, Martinik ve Dominik adalarında 3 kişinin ölümüne yol açtığı, arkasında seller, yıkıntılar bırakarak ilerlediği haber veriliyor.

Halen 4'üncü kategoride olan kasırganın hafta sonunda Karayipler'in ılık sularında ilerlerken güç kazanarak 72 saat içinde çok yıkıcı olan 5'inci kategoriye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Miami'deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Dean kasırgasının pazartesi günü Yukatan Yarımadası'na ve Meksika Körfezi'ne yaklaşırken rüzgarın hızının saatte 249 kilometreyi aşabileceğini bildirdi.

Dean kasırgasının çarşamba günü ABD'ye tehdit edebileceği, ancak Yukatan üzerinden geçerken gücünü biraz kaybedebileceği belirtilirken, Dominik Cumhuriyeti ile Haiti'ye ait Hispaniola adasının güneyinden bugüngeçerken yıkıcı sellere yol açmasından endişe ediliyor.

Uzay mekiği erken dönebilir

Bu arada Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden Amerikan uzay mekiği Endeavour'un da kasırga tehdidi yüzünden Dünya'ya erken dönmesinin gündemde olduğu bildiriliyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Endeavour'daki ve Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların bugün yapacakları 6.5 saatlik son ortak uzay yürüyüşünü iki saat erken kesmesi talimatı verdiği kaydedildi.

Houston'daki kontrol merkezsinin kasırga tehdidi altında kalması olasılığına karşı Endeavour'un Dünya'ya planlanandan bir gün önce olansalı günü dönebileceği belirtildi.

Bu durumda da uzay mekiğinin pazartesi günü değil, pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılması gerekecek. Ancak NASA, nihai kararın ilerleyen saatlerde verileceğini bildirdi.

ÇİN DE SEPAT TAYFUNUNA TESLİM

Bu arada, Tayvan'ı vuran, ülkede 1 kişinin ölümüne yol açan, ağaçları köklerinden söken Sepat tayfununun Çin'e ilerlediği haber veriliyor.

Tayfun yaklaşırken Çin'de, alçak kesimler ve kıyı bölgelerinde 540 binden fazla kişinin tahliye edildiği, tayfunun bugün ulaşacağı tahmin edildiği Fujian, Zejiang ve Guangdong eyaletlerinde uçuşların ve gemi seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Resmi Çin haber ajansı Xinhua, Sepat tayfununun ülkeyi vurduğundarüzgarın hızının saatte 144 kilometreyi bulmasının beklendiğini duyurdu.

Ayrıca Şangay'da şiddetli yağış beklendiği kaydediliyor. Sepat tayfununun Tayvan'da yol açtığı şiddetli rüzgar ve yağışlar nedeniyle meydana gelen kazalarda 1 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Tayfun, Tayvan'da yaklaşık 57 bin evin elektriğinin kesilmesine, binlerce kişinin tahliyesine yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious