Amerika ordusunda İslam karşıtı propaganda!

Amerika ordusunda İslam karşıtı propaganda! .14399
  • Giriş : 20.12.2007 / 17:00:00

'Ülkelerini işgal etmeliyiz, liderlerini öldürmeliyiz ve hepsini Hıristiyan yapmalıyız'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'da ordu mensubu bir askerin, Savunma Bakanlığı'na karşı açtığı davada delil olarak sunduğu ve belgeler, orduda yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı.

Askeri Dini Özgürlük Vakfı ile ateist olduğunu belirten bir askerin, Amerikan ordusunda radikal Hıristiyan eğilimlerin propagandasının yapıldığı iddiasıyla Savunma Bakanı aleyhine açtıkları davaya sunacakları belge ve görüntüler orduda izlenen bazı politikaları gün yüzüne çıkardı. "Military Religious Freedom" adlı vakfın yöneticileri, ellerinde iddialarını destekleyecek daha birçok video ve dokümanın bulunduğunu duyurdu.

Vakıf yetkilileri, video ve görüntülerin, Kansas eyaletindeki Fort Riley üssü, Colorado Springs şehrindeki Hava Akademisi Üssü ve South Carolina eyaletindeki Fort Jackson kışlasına ait olduğunu belirttiler.

Basına dağıtılan fotoğraflardan birinde Fort Riley kışlasındaki askeri inzibat ofisinin dış cephesinde, muhafazakar yazar Ann Coulter'ın, "Ülkelerini işgal etmeliyiz, liderlerini öldürmeliyiz ve hepsini Hıristiyan yapmalıyız" şeklindeki sözleri yer alıyor. Bir başka fotoğrafta ise, aynı kışlanın posta satış servisinde, İslam'a hakaretler içeren, "A Politically Incorrect Guide to Islam (Politik Doğrucu Olmayan İslam Kılavuzu)" isimli kitabın satıldığı gösteriliyor.

Kendisi de 1977 yılında Hava Akademisinden mezun olan New Mexicolu avukat ve "Military Religious Freedom" vakfı başkanı Mike Weinstein, "Bu şaşırtıcı ve üzücü örnekler, davaya sunacağımız delillerin bir kısmı" dedi. Fort Riley Kışlası Sözcüsü Binbaşı Nathan Bond iddiaları araştırmak için soruşturma başlattıklarını açıklayarak, "Ordu politikasınnın, bütün inanç mensuplarına inançları ile askeri görevleri arasında bir çatışma olmadığını hükmettiğini" ifade etti. Konuyu ciddiye aldıklarını belirten Binbaşı Bond, "Eğer iddialar gerçekse, bunlar, ordunun değerleri ile uzlaşan davranışlar değil" diye konuştu.

Vakıf Başkanı Weinstein, South Carolina'daki Fort Jackson üssünde, askerlere İncil dersi veren din adamlarının, "Amerikan askerlerinin ve yönetiminin, Hıristiyanlığın dünyaya yaydırılmasının enstrümanları olduğunu öğrettiklerini" belgelediklerini de söyledi. Davada, Savunma Bakanı Robert Gates de, radikal Hıristiyan eğilimlerin, askerlere baskı ve propagandasına göz yummakla suçlanıyor.

Weinstein, Pentagon'un verdiği serbestinin, askerler arasında, askerî elektronik posta trafiğinde ya da askerî ekipman üzerinde antisemitik ya da dini sembollerin bulunmasına zemin hazırladığı iddiasını da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious