Amerika savaş stratejilerini gözden geçiriyor

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Amerikan The New York Times gazetesi, Budh yönetiminin teröre karşı savaş kampanyası kapsamında Irak ve diğer bölgelerde izlenen askerî stratejiyi yeni baştan ele aldığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetenin ABD Savunma Bakanlığı yetkilililerine dayandırdığı haberine göre, Genelkurmay Başkanı Peter Pace'in ordunun en parlak ve yenilkçi yetkililerinden kurduğu ekip Irak, Afganistan ve çatışmaların devam ettiği diğer bölgeler için yeni bir yaklaşım getirecek.

The New York Times'a göre, Irak için gündeme gelen fikirler arasında Iraklı güvenlik güçlerinin sayılarının ve bu güçlerin eğitim ve silahlandırması yönündeki çabaların artırılması yer alıyor. Böylece ülkedeki Amerikan askerlerinin bir kısmının ülkelerine dönebilmesi de gündeme gelebilecek. Pentagon yetkilileri, çalışmaların yalnızca Irak'la sınırlı olmadığını; terörizmle küresel savaşta alışılmışın dışında yöntemlerin de değerlendirildiğini ifade ediyor.

Seçim yenilgisinden sonra "Irak'ta her türlü öneri ve teklife açığım" diyen Başkan George Bush'un pazartesi günü ekibin liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious