Amerika üretiyor, fakir ülkeler tüketiyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Çetin Tanrıkulu, Amerika'nın sigara pazarında etkinliğini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tanrıkulu, "Amerika sigarayı üretiyor, ama tüketmiyor. Bunu bizlere satıyor. Maaşımızın yüzde 11'lik payı sigaraya gidiyor." dedi.

Kars Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Sigaraya Hayır' konulu konferans, Kars Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda yapıldı. Konferansa dinleyici olarak Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektör Vekili Arif Baysal, Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın ve daire amirleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından ilk olarak sigaradan büyük ölçüde zarar gören Karslı esnaflardan Ünal Karabulak konuştu. 24 yıl boyunca sigara kullandığını ve buna 12 yaşında özenerek başladığını kaydeden Karabulak, sigaranın düşman olduğunu 36 yaşına geldiğinde anladığını söyledi. "Sesimi kaybetmek üzereydim" diyen Karabulak, "Neredeyse hiç konuşamayacak durumdaydım. Öleceğimi hissettim ve bıraktım. Şimdi çok sağlıklıyım. Unutmayalım ki, her yıl 3 milyon kişi sigaradan ölüyor." diye konuştu. Daha sonra Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Akbulut ise sigaranın tüm zararlarını doktor gözüyle slayt gösterisi eşliğinde anlattı.

KAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. A. Çetin Tanrıkulu da yine slayt gösterisi eşliğinde verdiği bilgilerde, "Sigarayı neden bırakamıyoruz? Çünkü sigaranın cezp edici reklamları yapılıyor. Amerika'nın keşfiyle başlayan sigara ticareti hala yapılıyor. Amerika sigarayı üretiyor, ama tüketmiyor. Bunu bizlere satıyor. Maaşımızın yüzde 11'lik payı sigaraya gidiyor. Eğitim düştükçe tüketim artıyor. Sigarayı fakir ülkeler daha çok tüketiyor. Bunun başında gelen ülke ise biziz. Yıllık 2,72 milyar dolar sigaraya harcıyoruz. Tiryakilik yaşı giderek düşüyor. 15 yaş üstüde yüzde 43 oranında kişi sigaraya başlıyor. Pasif içiciler daha çok zarar görüyor. Hatta kilo kontrolü için bile sigaraya başlayanlar var." dedi.

Nargile içerken insanların keyif aldıklarına dikkat çeken Tanrıkulu, bir nargilenin sigaradan 20 kat daha zararlı olduğunu ve nargile suyunun nikotini süzdüğünün 'palavra' olduğunu vurguladı. Tanrıkulu, sigaranın en ucuz olduğu yerin Türkiye olduğunu belirterek, "Sigaranın satışı ve pazarlaması yapılıyor. Tütün endüstrisi bile var. Sigara bağımlılığı ve sigarayı bırakma zorluğunun kötü getirisi ise sigara hemen öldürmüyor, yavaş yavaş kanser ediyor. Bunun için de bilimsel anlamda doktor kontrolünde ve 'kendi kendimize nasıl bırakabiliriz' yolları aranmalıdır. Yasal yollar ve yaptırımları önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

Protokol üyeleri daha sonra sırayla kürsüye çıkarak sigaranın zararlarının kendi hayatlarına nasıl etki ettiğini örnekler vererek anlattı. Son olarak mikrofonu alan Vali Mehmet Ufuk Erden ise, kendisinin sigarayı hiç kullanmadığını belirterek, "Ben sigarayla hiç tanışmadım, özenti duymadım. Sigara özenti duyulacak bir şey değildir. Sigara içmek havalı olmak demek değildir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious