Amerika ve Irak’a PKK uyarısı

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Türkiye, son günlerde artış gösteren terör eylemleri üzerine Kuzey Irak’a yönelik askerî operasyon sinyali verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara, Irak'ın kuzeyinde barınan terör örgütü PKK'nın varlığına son verilmesini istediği Irak ve ABD yönetimlerine, “Artık sabrımız taşıyor, PKK'yı oradan atın. Somut adımlar atılmazsa meşru müdafaa hakkımızı kullanırız.” mesajı verdi. Türkiye, her iki ülkenin de ‘gerekli adımları’ atması için bir süre bekleyecek, bunun olmaması halinde ‘sınır ötesi operasyon’un gündeme gelebileceği belirtiliyor. Ankara'da iki gün üst üste yapılan Terörle Mücadele Kurulu toplantılarında, eylemlerini artıran terör örgütü PKK için Irak’ta somut adımlar atılması gerektiği dile getirildi. Önlemlerin kararlaştırıldığı toplantının ardından ABD ve Irak'ın Ankara büyükelçileri, dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Irak'ın Ankara Büyükelçisi Ümran Sabah ile ayrı ayrı görüştü. Ankara'da “sınır ötesi operasyon yapılabilir” yorumlarına neden olan gelişmelere ABD olumlu yaklaşmadı. Wilson, ülkesinin sınır ötesi operasyona olumlu bakmadığını, “Türkiye, Irak ve Amerika'nın ortak çalışması, tek taraflı mücadele etmeye çalışmaktan daha sağlam ve duyarlı olacaktır.” sözleriyle ortaya koydu.

ABD’li büyükelçiye, “Üçlü mekanizma tek başına yeterli olmuyor, bunun ötesinde, somut, halkın hissedebileceği adımların atılması gerekir. En kısa süre içinde birtakım somut adımlar görmek istiyoruz.” denildi. Ankara, iki ülke büyükelçisinin önüne, terör örgütünün son dönemde artan eylemlerini ve Irak’ın kuzeyindeki varlığını somut belgelerle de ortaya koydu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, görüşmelerde, Türkiye’nin terör konusundaki hassasiyetini ve terörle mücadele konusundaki beklentilerini ve kararlılığını iletti. Tuygan, “Terör örgütü, Irak’ın kuzeyinde barınıyor ve hatta bunun da ötesinde destek görüyor. Terör örgütü orada rahatça hareket ediyor. Bu yüzden Türkiye, Irak ve ABD, üçlü mekanizmanın ötesinde birtakım şeyler yapmalı. Daha kararlı adımlar atılmalı. Mevcut durum kabul edilemez. Türkiye’nin kendisini savunma hakkı her zaman sahip olduğu haktır.” dedi. Büyükelçi Tuygan, Bağdat ve Washington yönetimlerine, “Süratle harekete geçin” mesajı da verdi. Görüşmeleri yorumlayan diplomatik kaynaklar, “Herkes ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Mesajlarımızın ciddiyetinin anlaşılması gerekir. Somut, halkın hissedebileceği adımların atılmasını bekliyoruz. Somut bir şey görmek istiyoruz.” sözleriyle Ankara’nın kararlılığına vurgu yaptı. Basın mensuplarının, Türkiye’nin alacağı önlemler arasında askeri operasyon olup olmayacağını sormaları üzerine Büyükelçi Tuygan, “Askerî operasyon her zaman bizim gündemimizde tuttuğumuz bir konu. Onlar da bu bakımdan bazı sıkıntıları olduğunu söylüyorlar. En başta Irak’taki güvenlik sorunu var.” dedi.

ABD, sınır ötesi istemiyor

Büyükelçi Ross Wilson ise “Türkiye, Irak ve Amerika’nın ortak çalışması (üçlü mekanizma), tek taraflı olarak mücadele etmeye çalışmaktan daha sağlam ve duyarlı olacaktır.” sözleriyle ‘sınır ötesi operasyon’ seçeneğine sıcak bakmadığını ortaya koydu. Wilson, Washington’ın uzun süredir terörle mücadele için ortaya koyduğu ‘üçlü mekanizmaya işlerlik kazandırılması’ önerisini tekrarladı. Büyükelçi Ross Wilson, Türkiye’nin, Irak’ın başarılı olmasına destek verdiğini, bu yolda devam edilmesinin PKK sorununun çözümünde yardımcı olacağını anlattı.

Terör örgütünün Irak’ın kuzeyinden bertaraf edilmesi, iki ülke dışişleri bakanları Abdullah Gül ve Condoleezza Rice’ın Ankara ve Washington’da yaptıkları görüşmelerde detaylı biçimde ele alınmıştı. ABD, Ankara’nın, terör örgütüne karşı “askerî operasyon yapın” talebine başından beri olumlu yanıt vermiyor. Washington, Irak’taki güçlerinin ülkedeki güvenliği sağlamada yaşadığı zorlukları gerekçe gösteriyor, kuzeye asker kaydırılmasına her seferinde “hayır” diyor. ABD’nin üzerinde durduğu ‘Üçlü güvenlik toplantısı’, bugüne kadar iki kez yapıldı. İlk toplantıda Ankara, aralarında Osman Öcalan’ın da bulunduğu terör örgütü mensuplarının iadesi için Irak ve ABD’den talepte bulunmuştu. Terör örgütü mensuplarının 37’si difüzyon (uluslararası arama belgesi), 97’si de ‘kırmızı bülten’le aranıyor. Geçen bir buçuk yıla rağmen Bağdat herhangi bir adım atmadı, listeden yakalanan olmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious