Amerika yaşlı nüfusa hazırlanıyor

Amerika yaşlı nüfusa hazırlanıyor.8806
  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Amerika'da birçok yerel yönetim, daha büyük trafik işaretleri, daha geniş kaldırımlar, yeni konut mimarisi dizaynlarıyla, büyük nüfus depremine hazırlanıyorlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2030 yılında topluma katılacak 35 milyon yeni yaşlıya.

USA Today gazetesinde yayınlanan haberde, ülkedeki birçok yerleşim birimi için bu çapta bir yaşlılığa göre düzenleme yapmanın oldukça yeni bir zorunluluk olduğuna dikkat çekiliyor. Bu konuda yapılan bir araştırma, yerel yönetimlerin yüzde 47'sinin, Federal Nüfus Bürosu'nca sayıları, 3 katı artacağı öngörülen 65 yaşından büyük nüfusa hizmet vermek için yapılması gerekli çalışmaları gündemine aldığını gösteriyor.

ABD nüfusunun azalma eğilimine girdiği İkinci Dünya Savaşı yıllarından sonra yapılan çocuk yapma kampanyası sırasında doğan ve, "baby boomers" adıyla anılan 70 milyon nüfuslu kuşak, 4 yıl içinde resmen yaşlı insanlar nüfusuna katılacak. Bu demografik değişimin ışığında, MetLife Vakfı sponsorluğunda bin 800 yerleşim biriminde bir araştırma yapan Yaşlı Büroları Ulusal Birliği yetkilileri, şehir ve bölge yönetimlerinden bu konuda hazırlıklı olmadıklarına ilişkin ortalama 15 telefon aldıklarını belirtiyorlar.

Yaşlılara yönelik çalışmalar yapan yerel büroların ulusal şemsiyesi olan birliğin başkanı Sandy Markwood, "Uzun yıllar boyunca yerel yönetimler, çocuklar ve genç aileler odaklı projelere odaklandılar" diye anlatıyor. Birliğin önerdiği bazı projeler ve bu konuda somut adım atan bazı yerleşim birimleri şöyle:

- Yeni yerleşim alanı; Georgia eyaletinin Cobb bölgesinde ülkenin ilk "Yaşlı yaşamına uygun yerleşim alanı" oluşturuldu. Proje, alışveriş ve hizmet yerlerine yakın mümkün olduğunca çok ev oluşturma üzerine kurulu.

- Yolların yeniden dizaynı: Virginia'nın Richmond şehrinde başlayan projeyle, hastaneler gibi kilit önemde mekanların yakınlarındaki yollar ile, trafiği zor kavşakların daha kolay trafiğe kavuşturulmaları sağlanıyor.

- Evlere ihtiyar katı: California eyaletinin Santa Cruz şehir yönetimi, var olan evlere ihtiyarlayan yakınların yaşamasına imkan verecek ve "ihtiyar katı" olarak adlandırılan ekler yapılmasına imkan verecek bir mimari geliştirmeleri için mimarlar kiraladı.

- Trafik işaretlerinin büyütülmesi: Michigan eyaleti Ulaşım İdaresi, otoyollardaki göz alan yeşil fosforların oranını azaltıp, sarı renkli okunabilir bir tonda işaretlerin yeniden yazılmasını öngören bir çalışma yürütüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious