Amerika zehiri konuşuyor

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Amerika'da bir şirketin ürettiği kedi ve köpek mamalarına fare zehiri karıştığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zehir sebebiyle hayvanlarını kaybeden Amerikalılar, milyon dolarlara varan tazminat davası açıyor.

Amerika'da kedi ve köpek sahiplerinin süs ve bakım için harcadığı para yılda 300 milyon doları buluyor. Psikologlar, bunun nasıl bir ruh haletiyle yapıldığını araştıradursun Amerikalı bir şirketin ürettiği kedi ve köpek mamalarında fare zehiri çıkması, herkesi şoke etti.

Üretilen mamalar, şimdiye kadar en az 16 kedi ve köpek ölümüne yol açtı. Yapılan araştırmalarda mamaların içerisinde fare zehiri olarak kullanılan aminopterin maddesine rastlandı.

Bu maddenin mamalara nasıl karıştığı bilinmiyor ancak Amerika'da yalnız yaşayan birçok insana hayat arkadaşı olan kedi ve köpeklerin bu şekilde ölmeleri tepkilere sebep oldu.

Köpekleri konusunda bu kadar radikal görüşleri olan hayvan sahipleri, şimdi fare zehiri kullandığı ortaya çıkan şirket hakkında milyon dolarları bulan tazminat davası açıyor.

Mama şirketi, tepkileri biraz olsun azaltmak için 60 milyon kutuyu piyasadan topladı. Şirket mamalar yüzünden sağlık problemi yaşayan hayvanların sağlık harcamalarını da karşılayacağını duyurdu.

Hayvanları koruma ve onlara eziyet edilmesini önlemek tamamen insanca bir davranış ancak her gün açlık ve yoksulluktan can veren binlerce insan için bu hassasiyetin gösterilmemesi medeni dünyanın çelişkisini açıkça ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious