Amerika'da 5 Şubat kader günü!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

ABD'de New York eyaleti de 5 Şubat'ta ön seçimlerin yapılacağı diğer büyük eyaletlere katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eyalet Valisi Eliot Spitzer, ön seçimlerin 5 Şubat'ta yapılmasını öngören eyalet kongresi kararını onayladı. New York'un da katılmasıyla 5 Şubat, her iki partinin de adayının büyük ölçüde belirlenmiş olacağı kader günü oldu.

Siyasî gözlemciler, 5 Şubat'ta büyük oranda netleşecek önseçim sonuçları nedeniyle, Amerikan politikasının 2008 başkanlık seçiminde, tarihinin en uzun dönemli genel seçim kampanyasını yaşayacağını belirtiyorlar. Başkanlık seçimi 4 Kasım 2008 tarihinde yapılacak.

Bundan önceki seçimlerde, genellikle adayların kim olacağı Mart ayının ilk yarısındaki Salı günlerinden birinde, birçok eyalette yapılan önseçimlerde netleşmeye başlıyordu. Söz konusu Salı, Amerikan siyasi literatüründe 'Süper Salı' olarak anılıyordu. Ancak başta fazla sayıda delegeye sahip olan büyük eyaletler olmak üzere 'Süper Salı' eyaletlerinin çoğu, 5 Şubat'ta ön seçimlerini gerçekleştiren eyaletlere katılarak, ön seçim tarihini yaklaşık 1 ay ileriye aldılar. Geri kalan birçok eyalette de önseçimleri 5 Şubat'a alma kararları gündemde. Amerikan medyası, ilk ön seçime sahne olacak Iowa'dan 22 gün sonra adayların kesinleşeceği 5 Şubat'ı, "Super-Duper Tuesday" olarak anmaya başladı.

New York'un da 5 Şubat kulübüne katılmasından dolayı en kazançlı çıkanların, her iki partide başkan adaylığı yarışını önde götüren 2 New Yorklu aday olacağı da işaret edilen konular arasında. New York Senatörü Hillary Clinton ve New York Belediyesi eski Başkanı Rudy Giuliani'nin New York önseçimlerini rahatlıkla kazanacakları tahmin ediliyor.

5 Şubat'ın "büyük bir ulusal olay" olacağını söyleyen Demokrat Partili politika danışmanı Bill Carrick, bu durumun ilk önseçimlerin yapılacağı 4 eyaletin önemini olağanüstü derecede artırdığına dikkat çekti.

Iowa, Nevada, New Hampshire ve South Carolina eyaletleri Ocak ayı içinde önseçimlerini gerçekleştirecek. Politik kampanya direktörü Chris Lehane da, Iowa ve New Hapshire'ı kazanacak adayın durdurulmasının oldukça zor olacağına dikkat çekiyor.

PENNSYLVANIA DA 5 ŞUBAT İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

New York'un da ön seçimi tarihini 5 Şubat gününe almasından sonra, yarışta geri kalacağından endişe eden Pennsylvania eyaleti de 5 Şubat'ı gündemine aldı. Vali Ed Rendell, eyalette 22 Nisan 2008 tarihinde yapılacak ön seçimin tarihinin 5 Şubat'a alınması için eyalet kongresine çağrıda bulundu.

Vali Rendell, 22 Nisan'a kadar her iki partinin de büyük olasılıkla başkan adaylarını belirleyeceğini belirterek, Pennsylvania önseçimlerinin bir formaliteye dönüşebileceği uyarısında bulundu. Rendell'ın çağrısına genelde olumlu tepki veren Kongre üyeleri, tek endişelerinin 5 Şubat tarihinde Pennsylvania'nın yaşadığı kış şartlarının ön seçimleri olumsuz etkileme ihtimali olduğunu dile getirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious