Amerika'da adalet skandalı

Amerika'da adalet skandalı.16877
  • Giriş : 01.06.2007 / 11:40:00

Amerikan, adalet sisteminde ortaya çıkan yeni bir skandal tabloyu konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülke genelinde iltica davalarına bakan hakimlerin görev bölgeleri, cinsiyetleri ve düşünce anlayışlarının çok büyük oranda kararlara yansıdığı belirlendi. Kasım ayında "Stanford Law Review" dergisinde yayınlanan bir araştırmaya dikkat çeken New York Times gazetesi, araştırmanın, ülkede iltica davalarına bakan 54 mahkemede görev yapan hakimlerin benzer davalardaki kararları arasında büyük farklar olduğunu ortaya çıkardığını yazdı.
Üç hukuk profesörünün, 140 bin iltica davasını analiz ederek hazırladığı araştırmaya göre, en çok mültecinin geldiği Çin, Haiti, Kolombiya, Arnavutluk ve Rusya gibi ülkelerin de arasında olduğu 15 ülkenin vatandaşlarına ait dosyaları, hakimden hakime farklı sonuçlara ulaşıyor.

Araştırma raporunda yer alan bir örneğe göre, Kolombiyalıların Miami'deki mahkemede bir hakimden mülteci statüsü alma oranları yüzde 88 iken, aynı mahkemenin bir başka hakiminden alma oranları yüzde 5'te kalmış. Çin'den idamdan kaçtıklarını belirten sığınmacıların Orlando mahkemesinden mülteci statüsünde göçmenliğe kabul alma oranları yüzde 76 iken, aynı gerekçeyle Atlanta'dan başvuran Çinlilerin sadece yüzde 7'si bu statüyü kazanabilmiş.

Göçmen mahkemelerinin işgücü yoğunluğuna işaret eden araştırma raporu, Senato'da görüşmeleri devam eden kapsamlı göçmen reformunun iltica sisteminde bir değişiklik önermemesine rağmen dolaylı olarak bu yükü daha da ağırlaştıracağına dikkat çekiyor.

Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkililerinin, araştırma grubunun, Göçmenlik Baş Hakimi David Neal ile görüşme isteklerine de, hakimlerin kararlarıyla ilgili yorum yapamayacakları gerekçesiyle izin vermediği öğrenildi.

Araştırma grubu raporunda, göçmen yasalarının Federal olduğuna vurgu yaparak, kararlardaki farklılıkları tartışıyor. Hukukçulara göre, en azından Çin, Kolombiya gibi, politik baskı ve iç kargaşaları herkes tarafından bilinen ülke vatandaşlarına yönelik kararlarda bu kadar fark oluşmaması gerektiğini savunuyorlar.

New York Times gazetesine konuşan bir göçmenlik avukatı, hakimlerin dosyalara yeterli vakit ayıramaması nedeniyle, iltica statüsüne gerçekten ihtiyacı olanla ihtiyacı olmayanın tefrik edilemediğini ifade ediyor. "Maalesef sıklıkla sığınmacı için, hangi hakime düşeceği bir şans işi" diye konuşan Florida Göçmen Merkezi Avukatı Cheryl Little, bu durumu "yürek burkucu" olarak nitelendirerek, "Hayati tehlike taşıyan sığınmacıya, ABD'de bile dosyalarının adil yargılanacağı garantisi veremiyeceğinizi nasıl açıklarsınız?" diye soruyor.

HAKİMDEN HAKİME DEĞİŞİYOR

Hukuk profesörleri Philip Schrag, Andrew Schoenholtz ve Jaya Ramji-Nogales tarafından hazırlanan araştırma, iltica davasına bakan hakimlerin benzer dosyalar hakkında verdikleri kararların farklılığına geniş yer ayırıyor. Miami göçmen mahkemesi hakimlerinden biri sığınmacılardan sadece yüzde 3'üne mülteci statüsü verirken, aynı mahkemenin bir başka hakimi yüzde 75'inin iltica talebini kabul etti.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de hakimlerin cinsiyetlerinin kararlardaki farklılıkta oynadığı rol. Kadın hakimler, erkek hakimlere nazaran yüzde 48 daha fazla oranda iltica taleplerini kabul ediyorlar. Araştırmaya konu olan 78 bayan hakimin yüzde 27'sinin, geçmişte fakir ya da göçmen haklarını savunan organizasyonlarda çalıştığına dikkat çeken profesörler, benzer deneyimin 169 erkek hakimin yüzde 8'i için söz konusu olduğuna vurgu yapıyorlar.

Söz konusu araştırmada hakimlerin kimliği hakkında bilgi verilmemesine karşın, benzeri bir araştırma yapan Syracuse Üniversitesinin, Miami Göçmen Mahkemesinin 24 hakimi hakkında yaptığı analiz, ilginç sonuçlara ulaşıyor. Buna göre, iltica taleplerinin sadece yüzde 3'ünü kabul eden Mahkeme hakimlerinden Mahlon F. Hanson, ülkede iltica davalarının en zor ikinci hakimi. Aynı mahkemenin hakimlerinden Denise Slavin ise, başvuranların nerdeyse yüzde 60'ının talebini kabul ederek, ülkede en çok iltica hakkı veren hakimler arasında bulunuyor.

MÜLTECİ HAKKI KAZANAN SAYISI AZALIYOR

Mahkemelerin farklı kararlarına rağmen ülkeye sığınanlardan iltica talebi kabul edenlerin toplam sayısında düşüş yaşanıyor. 2003 yılında 28 bin 684 kişinin iltica talebi kabul edilirken, bu sayı, 2005 yılı sonunda yüzde 12 gerileyerek 25 bin 257 kişide kaldı. Göçmen mahkemesi hakimleri, Adalet Bakanı Alberto Gonzalez'in yardımcısı Monica Goodling'in atamalardaki etkileri konusundaki soruşturma nedeniyle yeniden gündeme gelmişti.

Goodling, tarafsız yargı görevine atanacak adayları seçerken politik eğilimlerine göre hareket ederek, ihlalde bulunduğunu itiraf etmişti. Göçmen mahkemelerinin hakimleri adalet bakanlarınca atanıyor. Mevcut 226 hakimin 49'u şu andaki Adalet Bakanı Gonzalez tarafından atanan hakimler.

SIĞINMACILARIN İLTİCA DAVALARINI KAZANMA ORANI

Ülkede iltica davalarının en yoğun olarak görüldüğü 15 mahkemenin, iltica taleplerini kabul etme oranları en azdan en yükseğe şöyle sıralanıyor:

Şehir Yüzdesi

Atlanta 12

Detroit 19

Miami 23

San Diego 30

Arlington(Va) 37

Dallas 37

Houston 37

Chicago 38

Philadelphia 39

Boston 40

Memphis 40

ABD ortalama 40

Baltimore 41

Los Angeles 41

Newark 42

Orlando 49

New York 52

San Francisco 54

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious