Amerika'da fırtına 12 can aldı

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Amerika'nın doğu yakasını vuran Nor'easter fırtınası, arkasında 12 ölü, sel suları altında kalmış binlerce ev, elektriksiz yüz binlerce ev ve işyeri bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pazar günü Central Park'a düşen yağmur, 15 Nisan 2007 tarihini New York'un yüzyıldan fazla bir zaman içinde en çok yağış aldığı gün yaptı.

Pazar günü New York ve New Jersey eyaletleriyle New England bölgesinde yağışa neden olan Nor'easter, Pazartesi günü de Florida'dan Maine eyaletine kadar bütün Atlantik yakasında etkisini sürdürdü. North Carolina ile Maine eyaleti arasında kalan bölgede yaklaşık yarım milyon ev ve işyeri elektriksiz kaldı.

kar kalınlığının yaklaşık 40 santimetreye ulaştığı Vermont eyaletinin kamu hizmetleri sözcüsü Steve Costello, eyalette ciddi maddi hasar meydana geldiğini kaydederek, "Böyle bir şeyi daha önce yaşamamıştık" dedi.

New York şehrinin kuzeyindeki Westchester bölgesinde, kamu okulları Pazartesi günü açılmazken, bazı büyük otoyollar da dahil olmak üzere çok sayıda yol sular altında kaldığı için zaman zaman ulaşıma kapandı. New York'taki üç büyük havaalanında yaklaşık 600 uçuş iptal edildi.

300'den fazla uçuşun iptal edildiği New Jersey Teterboro havaalanı ise, Pazartesi günü de kapalı kalmaya devam etti. Maine eyaleti ise, eyalette resmi tatil olan Patriot's Day nedeniyle düzenlenen maratonu, polisin kurtarma ve yardım faaliyetleriyle meşgul olması nedeniyle 78 yıl sonra ilk kez iptal etti.

Fırtınanın etkili olduğu eyaletlerde 12 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında, New Jersey'de sel sularına arabasının içinde yakalanarak ölen bir kişi de bulunuyor. New York ve New Jersey'de taşan nehirler, birçok yerleşim birimini sular altında bıraktı. New York şehrinin kuzeyindeki Mamaroneck kasabası, selden en çok etkilenen yerlerden biri oldu.

Passaic, Hackensack ve Saddle nehirlerinde su seviyesinin aşırı yüksekliği, fırtınanın geçmesine rağmen, yağmaya devam eden yağmur nedeniyle, çevre için risk oluşturmaya devam ediyor. Bu nehirler şu ana kadar çevrelerindeki yerleşim birimlerinde bulunan yüzlerce evin sular altında kalmasına neden oldular.

New Jersey Vali Vekili Richard Codey, eyalette olağanüstü hal ilan ederken, New Jersey'in iki Senatörü Başkan George Bush'tan eyaleti afet bölgesi ilan etmesini istediler. Bu arada suların altında kalan 5 evde çıkan yangınlarda, itfaiye araçlarının yaklaşamaması nedeniyle evler tamamen yandı. Fırtınaya sebep olan hava akımlarının etkilerinin devam ettiğini belirten Meteoroloji uzmanları, New York şehir merkezine, bugün akşam saatlerinde de yağmur ve karla karışık yağmur yağışı beklendiğini kaydettiler.

AMERİKA'NIN POYRAZI; NOR'EASTER

Nor'easter, kuzeydoğu yönünden esen rüzgarların sebep olduğu geniş çaplı fırtına sistemine deniyor. Ülkenin genelde Kuzeydoğu yakasında ve Kanada'nın Atlantik yakasında etkili oluyor. Tropikal fırtına kadar yağış oluşturma gücüne sahip olan Nor'easter, özellikle sahillerde, su taşkınlarına ve sellere neden oluyor. Alçak basınç ve saatteki hızı 90 mile kadar çıkabilen rüzgar en karakteristik özelliği. 2006 ve 1979 yıllarında yaşandığı gibi 'fırtına gözü' de bulunan bir kasırgaya da dönüşebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious