Amerika'da Müslüman mührü: İSNA

Amerika'da Müslüman mührü: İSNA.18557
  • Giriş : 15.10.2008 / 10:21:00

35 bin ABD’li Müslüman, 45'inci Kuzey Amerika Müslümanları Topluluğu (ISNA) kongresinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

35 bin ABD'li Müslüman, 45. Kuzey Amerika Müslümanları Topluluğu (ISNA) kongresinde bir araya geldi. Üç gün süren kongre kapsamında yapılan fuarda sonpeygamber.info da bir stand açtı.

Ohio eyaletinin Columbus şehrinde ABD'li Müslümanları bir araya getiren, Amerika'daki en büyük müslüman buluşması olan ve üye sayısı 250 bini geçen ISNA fuarında sonpeygamber.info'nun standını binlerce kişi ziyaret etti. Sitemizi temsilen fuara katılan Genel Yayın Yonetmenimiz H.Hümeyra Şahin ve İngilizce sayfa editorumuz Ayşe Başaran bu vesileyle ABD'deki Müslümanları, Amerikan hapishanelerinde İslam'a olan ilgiyi, İslami STK'ları ve Müslüman çocukların eğitim aldığı okulları site gündemine taşidı.

MÜSLÜMANLAR'IN DİLİNDEN ISNA

Kuruluşu, 1960'lı yıllarda, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerden okumak için Amerika'ya gelen Müslüman öğrencilere dayanan ve temel misyonu 'Amerika'daki Müslüman nüfusun hayat kalitesini arttırmak' olan ISNA fuarında bir dizi çalışmalar yapan sonpeygamber.infoekibi, siteye özel dosya ve röportajlara imza attılar. Bir ay boyunca periyodik olarak yayınlayacağımız konu başlıkları özetle şöyle:

İlk olarak, özellikle 11 Eylül saldırıları sonrası dönemde, ABD'de yaşayan “göçmen Müslüman” yaklaşımından, “Amerikalı Müslüman” kimliğine geçişte etkin rol oynayan, Amerika Müslümanları Topluluğu'nun tecrübesi sunulacak.
Mezhep, ırk, dil farklılıkları gütmeden, Kur'an-ı Kerim ve Sünnet üzerine odaklaşarak, Amerika şartlarına uygun ortak ve kuvvetli bir Müslüman profili oluşturmaya çalışan ISNA'nın, düzenlediği bu geleneksel fuarların Amerika'daki Müslümanlar için ne ifade ettiği bizzat onların ağzından görüntülü olarak yayınlanacak.

AMERİKAN HAPİSHANELERİNDE İSLAM'A OLAN İLGİNİN SERÜVENİ

ISNA ile birlikte ABD'de sayıları her geçen gün artan Müslüman sivil toplum örgütlerinin fonksiyonları, ilgi alanları ve faaliyetlerinin detayları ile birlikte işlendiği dosyanın yanı sıra, Kuzey Amerika'da İslam'ın hızla yayılma serüvenine ve bu yayılmada etkin bir rol oynayan hapishaneleri mercek altına alan özel bir çalışma gündeme getirilecek. Hücrelere hapsedilen insanların kalplerini neden İslam'a açtıklarının cevaplarının arandığı dosyada, Müslüman Sivil Tolum Kuruluşlarının insanları hapishanelere sevk eden yolları ortadan kaldırmak için verdikleri gayret gözler önüne serilecek.

MÜSLÜMAN ÇOCUKLAR ABD'DE NASIL YETİŞİYOR?

ABD'de yaşayan Müslümanların çocuklarını nasıl yetiştirdikleri, onlara nasıl bir kimlik direnci kazandırıldığı ve bu noktada 'Islamic School'ların fonksiyonu mercek altına alınarak, ABD'deki Müslüman kimliğinin temel özelliklerine vurgu yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*