Amerika'da önseçime 48 saat kala nefesler tutuldu

Amerika'da önseçime 48 saat kala nefesler tutuldu .12479
  • Giriş : 01.01.2008 / 18:32:00
  • Güncelleme : 01.01.2008 / 18:39:58

Amerika'da 2008 Başkanlık seçimini belirleyecek önseçimler 2 gün sonra başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anketlerde, birbirine yakın çıkan sonuçlar, her iki partide de her türlü sürprize açık sonuçlar yaşanabileceğini gösteriyor.

İki gün sonra yapılacak önseçimlerde partiler, başkanlık yarışı için adaylarını belirleyecek.

Ülkenin en küçük eyaletlerinden biri olan Iowa, önseçimlerdeki kritik rolüyle, başkanlık seçimi kampanyasının ana üssü haline geldi. Önümüzdeki Perşembe günü yapılacak seçimden önce Pazar günü eyalete gelen 9 başkan adayı, kiliselerdeki ayinlerden, okullardaki toplantılara, yerel televizyon programlarına kadar katılarak, sonrasındaki seçimlere etki edecek Iowa delege seçiminde olumlu bir sonuç almak için son çabalarını sergilediler.

Demokrat Parti'de, Iowa'da kazamaya en yakın olan Hillary Clinton, Barack Obama ve John Edwards arasında, seçmeni, Washington'da değişimi en iyi sağlayabilecek adayın kendileri olduğuna ikna etmek için kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Cumhuriyetçi Parti'de ise rekabet karşılık sataşmalarla tonu yükselen bir tartışmaya dönüşüyor. Iowa'yı kazanmaya en yakın iki aday olan Arkansas eski Valisi Mike Huckabee ile Massachusetts eski Valisi Mitt Romney arasında, birbirlerinin güvenilirliğini sorgulayan karşılıklı söz düellosu seçime saatler kala üst seviyeye çıktı.

Iowa'da Huckabee aleyhine ve New Hampshire'da John McCain aleyhine hazırladığı kampanya filmlerini televizyonlarda yayınlatan Mitt Romney, sıkı mücadelenin politikanın doğasında olduğunu savundu. Mike Huckabee ise, Mitt Romney'i "güvenilemez" bir kişi olarak niteleyerek, ABD Başkanlığı yapamayacağını savundu. John McCain ise, Romney'in aleyhine başlattığı kampanyayı, "endişelenmeye başladığının göstergesi" olarak yorumladı.

ANKETLER BİRBİRİNİ TUTMUYOR

Iowa'daki seçimi uzun yılların belirsiz önseçimlerinden biri haline getiren sebeplerden biri de birbirlerinden oldukça farklı çıkan anket sonuçları. Mason-Dixon anketinde yüzde 27 oy yüzdesiyle Romney, Iowa'da yüzde 23 desteğe sahip görünen Huckabee'nin önünde yer alıyor. McLatchy/MSNBC anketinde de buna yakın bir sonuç çıktı. Ancak Reuters/ C Span anketinde, Huckabee yüzde 28 ile ilk sırada yer alırken, Romney yüzde 27 ile ikinci sırada bulunuyor.

MSNBC anketinde Demokrat Parti'de John Edwards yüzde 24 ile ilk sırada yer alırken, Hillary Clinton yüzde 23 ve Barack Obama da yüzde 22 desteğe sahip göründüler. Reuters anketine göre ise Hillary Clinton, Iowa'da yüzde 31 destekle önde bulunuyor. Clinton'ı yüzde 27 ile Obama ve yüzde 24 ile Edwards izliyor.

ÜLKE GENELİNDE CLINTON VE MCCAIN ÖNDE

Rasmussen tarafından yapılan ankette ise, ülke genelinde Demokratlarda Hillary Clinton ve Cumhuriyetçilerde John McCain önde gözüküyor. Ülke genelinde yüzde 42 desteğe sahip Clinton'ı yüzde 23 ile Barack Obama ve yüzde 16 ile John Edwards takip ediyor. Yüzde 17 destekle Cumhuriyetçi Parti'de lider konumunda olan John McCain'i, yüzde16'şar destekle Romney ve Huckabee takip ediyor. Cumhuriyetçilerde uzun süre ülke geneli anketlerde birinci çıkan Rudy Giuliani ise yüzde 15 ile dördüncü sırada bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious