Amerika’daki Türkler de ‘diyalog’ dedi

Amerika’daki Türkler de ‘diyalog’ dedi.10551
  • Giriş : 12.11.2005 / 00:00:00

AMERIKA - Amerika'daki Türk cemaati vakiflarindan Niagara Vakfi öncülügünde düzenlenen dinlerarasi diyalog sempozyumu önceki gün basladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açilista, Chicago Baspiskoposu Kardinal Francis George dinlerarasi diyalogun önemini vurguladi. 11 Eylül'ün Islam dünyasi ile Bati arasindaki iliskilerin 'yirmi yil geriye' gittigini söyleyen ünlü Islam uzmani ve Prof. John Esposito, bunu düzeltmenin 'bir nesil alacagini’ kaydetti. Esposito, 'Islamofobi ya da Müslüman karsitligi, dünyada belki antisemitizm kadar büyük bir tehdit haline geldi' dedi.

DePaul Üniversitesi’nde gerçeklestirilen ‘Din, Ekoloji ve Adil Bir Baris Arayisi' konulu panelde Hebrew College'dan Ellen Bernstein, Newton Theological Seminary'den William Johnson Everett, DePaul Üniversitesi'nden David Wellman ve Texas Tech Üniversitesi'nden Safei-Eldin Hamed konustu. Oturum baskanligini ise Scott Paeth yapti. Ayni etkinlik çerçevesinde Chicago Loyola Üniversitesi'nde de oturum baskanligini Jon Nilson'un yaptigi ‘Dinî ve Kültürel Çogulculuk' konulu bir oturum vardi. Columbia Üniversitesi'nden Richard Bulliet, Xavier Üniversitesi'nden Paul Knitter, London School of Economics'ten Eileen Barker, Loyola Üniversitesi'nden John McCarthy, Pacific Luther Theological Seminary'den Ted Peters birer sunum yapti.

Katilimcilar için Hilton Palmer House Oteli’nde bir aksam yemegi düzenlendi. Sempozyumla ilgili düsüncelerini ifade etmek üzere kürsüye davet edilenlerden Prof. Dr. Mehmet Saglam, Gülen hareketinin dinlerarasi diyalog ve hosgörüde Türkiye'deki öncü rolüne dikkati çekti. Hareketin Türkiye'de ilk kez diyalog ödülleri verdigini, farkli dinlerin mensuplarini iftar sofrasinda bulusturma gelenegini baslattigini anlatan Prof. Dr. Saglam, “Dünyanin dört bir yanina yayilmis 200'den fazla okul ve 7 üniversitenin tamami da diyalog felsefesiyle çalismaktadir.” dedi.

11 Eylül’den sonra Islam dünyasi ile Bati arasindaki iliskilerin ‘yirmi yil geriye gittigini’ söyleyen dünyaca ünlü Islam uzmani ve Müslüman Hiristiyan Anlayis Merkezi Direktörü Prof. John Esposito, bunu düzeltmenin ‘bir nesil alacagini’ ve ‘çok zor’ olacagini kaydetti. Dünyada gerçek manada çogulcu bir anlayisin gelismesi için evde, okulda ve toplumda egitimin geregine, diyalog yaparken de birbirini anlamaya çalismanin ve oldugu gibi kabul etmenin önemine dikkat çeken Esposito, Gülen hareketinin bu yöndeki faaliyetlerinden övgüyle söz etti. Esposito, ‘Islamofobi ya da Müslüman karsitligi, dünyada belki antisemitizm kadar büyük bir tehdit haline geldi.’ dedi.

Hilton Palmer House Oteli’nde düzenlenen aksam yemegine katilan çok sayida Türk ve Amerikali seçkin konuktan bazilari ise sunlar: Türkiye'nin Chicago Baskonsolosu Naci Koru, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfi Mütevelli Heyeti Baskani Hüseyin Gülerce, YÖK eski Baskani Prof. Dr. Mehmet Saglam, Prof. Dr. Dogu Ergil, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Serif Ali Tekalan, Prof. John Esposito, Chicago Bölgesi Dini Liderler Konseyi Icra Direktörü Paul Rutgers, Milwaukee bölge idare amiri James White, Elmer College'dan Dr. Paul Parker ve Prof. Azam Nizamuddin, gazeteciler Cüneyt Ülsever ve Fehmi Koru ile Prof. Dr. Mahmut Erol Kiliç.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious